Postovanje. Pokusacu da budem sto jasnija. Radi se o mom dedi inace vec dugogodisnjem srcanom bolesniku. Vec dugo koristi terapiju od dilakora, verapamila, a i tab. Za vodu. Pre dve nedelje stanje mu se pogorsalo. Poceo je d se davi, otezalo mu se disanje koje je inace vec bilo tesko, jako je bilo vruce tog dana! Sutradan smo ga odveli na detaljan pregled kod interniste. Srcana slika mu je bila standardna, nista se nije desilo, snimili smo mu i pluca (jer je i pusac) koja su bila puna sekreta. Dobio je terapiju koja se sastoji od: aminofilina 2 put na dan, dilakorana i katopila dva puta po pola tablete, verapamila 3 puta na dan, lasiksa svaki drugi dan, a moze i cesce i njegovog standardnog dilakora. Kao i pumpice. Njemu se stanje, malo sporije ali vidno popravilo, ali primecujem jednu stvar kod njega zbog cega ovo i pisem u nadi da ce te mi pomoci to. J njemu. Primetila sam da se gubi u prostoru, vraca u proslost. . . Pa se plasim dali stanje moze da se pogorsa! Kao da je dobio rupe u memoriji usled nedostatka kiseonika. Volela bi da nekako mogu da mu pomognem. Postoji li neki lek za sprecavanje takvog ponasanja? Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 29. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Verovatno je terapija poremećaja koji opisujete u domenu neurologa. Što se tiče kardiološke teraije teba voditi računa da ga ona ne usporava previše jer i spor srčani rad može dati takve tegobe. Kod njega se prepliću bar 2 bolesti, bolest pluća i srčana slabost.