Poštovani doktore z. Perišiću! Posle 4-strukog bajpasa urađenog 20. Decembra. 2007. Godine i aaa urađene 29. Februara. 2008. Godine, obe na institutu dedinje u beogradu, od lekova koristim: - nebilet od 5mg pola tablete na dan (2. 5mg) - sortis od 20mg - tritace 2. 5mg - cardiopirin 100mg molim vas za savet, jer mi je pritisak juče 22. 08. 2009 bio 90/70mmhg (do sada najniža vrednost gornjeg pritiska) a danas 23. 08. 2009 103/70mmhg. Ta dva dana nisam uzimao tritace. Prvog dana sam osetio vrtoglavicu pri naglom ustajanju i kao blagu ošamućenost i pospanost. Da li sam dobro postupio što nisam koristio lek tritace i da li smem na svoju ruku da prekidam terapiju kada mi pritisak opadne na ovako niske vrednosti? Lekar opšte prakse mi je svojevremeno savetovala da ne prekidam preporučenu terapiju kardiologa ako mi nizak pritisak ne stvara probleme. I do sada mi se događalo da mi pritisak opadne na 110/70mmhg, ali nisam imao nikakvih problema. Interesuje me da li oba leka i nebilet i tritace utiču na smanjenje pritiska i kakva je u tom slučaju uloga nebileta kao betablokatora, odnosno da li ovaj lek ima dvostruko dejstvo? Danas mi je kod ove izmerene vrednosti pritisaka sve u redu što će reći da ove vrednosti podnosim dobro za razliku od jučerašnjih vrednosti. Hvala vam na odgovoru i pozdravljam vas.

    Odgovoreno: 28. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Imali ste simptome niskog pritiska i ispravno ste postupili što niste popili lekove, ali to treba da ostane samo za situacije kada se jave nove tegobe, inače lekove trena uzimati po ustaljenom rasporedu. I nebilet i tritace obaraju pritisak ali deluju na drugačijem mestu.