Poštovani doktore,prije desetak dana a nakon provedenih 15 dana ležanja na VMA Beograd,dijagnosticiran mi je (u otp.pismu navedeno radi se najvjerovatnije o)BURGER"S. Ja sam rođen 1971.g.,unazad 15 godina aktivan pušač,ne konzumiram alkohol. Unazad godinu dana imao sam problem sa oticanjem ekstremiteta da bi se početkom zime pojavile ranice na prstima desne(dva prsta) i lijeve(jedan prst)ruke, kao i na palcu desne noge. Na VMA liječen infuzijomBERGMAN-8 boca,antibioticima i analgeticima. Nakon 15 dana otpušten sam iako se moje stanje vidno i bitno nije popravilo,rane prisutne bol prisutan. Data mi je preporuka za hiperbaričnu komoru kao i terapija :PLAVIX 75mg,CARDIOPIRIN 100mg,MOVALIS 15mg. Trošeći gore navedenu terapiju dobio sam stomačne tegobe,proljev kao i trnjenje obje ruke pogotovo prstiju. Obzirom da živim u RS(BIH),nisam u prilici često dolaziti u BG,a neznam kome se ovde obratiti po pitanju ove bolesti i terapije jer i na odlazak u HBOT u Banjaluku moram čekati 60 dana. Prestao sam pušiti a i izbjegavam mjesta na kojima se puši,po pitanju ishrane nisam dobio nikakve upute šta smijem a šta nesmijem jesti. Zabrinut sam za svoje zdravlje,posebno strahujem da se moje stanje neće pogoršati a također neznam šta činiti u vezi novih simptoma,a u vezi gore navedene terapije. Molio bi Vas za mišljenje,savjet kao i načine borbe protiv ove bolesti. Svako dobro i pozdrav

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • MorbusBirger je bolest koja napada krvne sudove mlađih muškaraca pušača. Terapija i saveti koje ste dobili su sasvim dobri a VMA je kuća koja ima veliko iskustvo u lečenju ove bolesti.