Zosto nekogas sistolniot pritisok se izednacuva so dijastolniot na primer sis: 100 a dijas: 90 kakov e mehanizmot na nastanuvanje. Sto se slucuva togas so organizmot dali e toa opasno za zdravjeto na pacientite i kako dase spreci ili dase leci toa so medikamenti fala vi pozdrav

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U tim situacijama pacijent može imati nesvesticu ili vrtoglavicu ali ne postoji specifična terapija da se to spreči. Kad je baš nizak pritisak uzeti pola litra tečnosti.