Poštovani godinama patim od aritmija. Kardioloskim pretragama prije 7 god. Diagnosticirana mi je eksrasistolija i nakon terapije betablokerima simptomi su prestali. Prije par meseci su se opet pojavile jake aritmije zbog kojih sam zavrsio na hitnoj. Ekg i sve ostalo nije ukazivalo na koronarni incident. Nakon toga sam obavio ergometriju s opterecenjem od 8 minuta koja je pokazala pojavu ucestalih pojedinacnih sves kod maksimalnog opterecenja od 125 w i ukupni radom od 366 kj. Napravio sam i ultrazvuk srca za koji vas najljepse molim da mi objasnite nalaz. Levi ventrikul uredne velicine (lv 44/29 mm) , uredne debljine, bez segmentiranih ispada, uredne sistolicke i dijastolicke funkcije, ef lv oko 65% aortna valvula trokspisna, morfoloski uredna, vmax kroz aortno usce u sistoli do 1, 1 m/s, max pg do 4, 5 mmhg. Aortna regurgtacije nije zabelezena. Korijen aorte (33 mm) kao i ulazna aorta (34 mm) uredne velicine i stijenke. Miralna valvula morfolosi uredna, bez mitralne regurgitacije desni entrikul uredne velicine i kontrakcija, oba atrija uredne velicine (apikalno la 42x47 mm) nema indirektnih pokazatelja eventualne plucne hipertenzije. E sad dolazi ono za sta bih molio objasnjenje. . . . Perikard hiperehogenij (sta to znaci?) , oko desnog ventrikula i desnog atrija perikardijalne fibrinske naslage debljine 6mm (da li je to neka opasna patoloska promjena i sto to zapravo znaci - koliko je opasno za rad srca?) , nakupine perikardjalnog masnog tkiva zakljucak (nalaza): perikardijalne priraslice, inace nalaz u granicama normale. Da li ovaj nalaz znaci da imam neku koronarnu/srcanu bolest (buduci mi nije odredjena nikakova terapija) , dali ovaj nalaz ukazuje na neke opasnije promjene koje mogu uzrokovati srcanu bolest, i da li mi je potrebna neka daljnja pretraga, smijem li se baviti nekim rekreativnim sportom ili fizickim aktivnostima? - inace sam sklon panici pa me ovaj nalaz uzasno brine, tako da sam kretanje sveo na minimum i neprestano se bojim da imam ozbiljnih srcanih problema. . . . Koliko su te priraslice opasne (uz sve ostalo) najljepse vas molim da mi odgovorite i ispricavam se ako sam bio preopsiran. S postovanjem damir

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Morfologija srca je uredna. Ovaj drugi deo se odnosi na perikard, tj srčanu maramicu koja deluje kao da ste nekada imali njenu upalu, jer je zadebljala (to je taj nesretni termin perikard hiperehogeniji) i ona može biti uzrok nastanka ekstrasistola. Nema specifične terapije ali nema ni mesta panici i brizi jer nije u pitanju bolest koja zahteva kauzalno lečenje.