Poštovani,
    Imam tetu od 77 godina s prethodnim dijagnozama dijabetesa (na inzulinu je 12 i 16 jedinica), insuficijencija bubrega II stupnja, a prije tri godine operirana je od karcinoma debelog crijeva, no isti je uspješno otklonjen i nema problema. Nije zračena i nije primala kemoterapiju, međutim, poslije operacije dobila je sepsu, reanimirana i dijalizirana oko 4 tjedna. Funkcija bubrega se povratila a nalazi kreatinina i klirensa su tako-tako. U 6. mj. u bolnici magdalena je napravila kateterizaciju srca (uzv je pokazao tešku aortnu stenozu), te nam je usmeno rečeno da ima anginu pektoris i da će biti operirana - umjetni zalizak i 3-4 by pasa. Međutim, nakon nekoliko dana dobili smo zaključak kardiokirurškog tima da se neće pristupiti operaciji nego da treba nastaviti konzervativno liječenje. Ona do sada nije ni imala svog kardiologa a ovim stanjem smo zatečeni. Mislite li da je preveliki rizik za operaciju i da li ženu njenih godina s tim dijagnozama uopće treba operirati? Kakve su Vaše prognoze? Živi sama, ne da se u dom a dogovorile smo se da ćemo potražiti i drugo mišljenje na rebru. Da li je to potrebno?
    Puno hvala, Vesna

    Odgovoreno: 24. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Operativni rizik je jako visok i samo je to razlog zašto je preporučena konzervativna tj. medikamentna terapija. Logika kardiohirurga i anesteziologa je da se pacijent ne operiše jer je velika šansa da u postoperativnom toku prođe loše. Mislim da Vam drugo mišljenje ne treba, odluka je ispravna.