Poštovani, imam problema sa vratnim delom kičme i kako su mi se pojavile tahikardije preporučeno mi je da izvršim neka ispitivanja, krvna slika sa biohemijom u granicama normale, hormoni u granicama normale, pritisak 130/80, nalaz neurologa uredan, ekg normogram fr 100 pq inervalo, 12 stpromena nema, pulmo normalna, disajni šum bez šušnjeva. Eho srca aorta u korenu 25 mm, trolisna separacije preko 22 mm, lk edd 51 mm esd 27 mm, ef 70% pz 8 mm, zz 7 mm, nema poremećaja relaksacije. Nema i u segmentnom ni u globalnom kontraktilitetu. Mitralno ušće očuvano nema poremećaja kopplerom se ne uočavaju šumovi. Lp 35 mm bez stranih masa dk 21 mm perikard zadebljan nema tečnosti. Dopler karotida vratnog dela kičme uredan. 24 satni holter monitorin: registrovano 110374 qrs pri prosečnoj frekveni od 78/min. Min frekvenca od 52/min registrovana tokom sna a max 160 pri fizičkoj aktivnosti. Registrovano 678 sves. Dominantna sinustna tahikardija sa posttahikardnom depresijom st segmenta od 0, 5 mm što nije signifikovano za postojanje koronarne ishemije. Ovo je sve radjeno u februaru ove godine. Od terapije trenutno pijem propranolol ujutru i uveče po četvrtinu, velike količine b vitamina u vidu pivskom kvasca i ishrane bogate b vitaminom i bromazepam pp. Pre par dan kad su bile velike vrućine osetila sam jaku glavobolju u potiljačnom delu glave sa pritiskom na temenu i čelu, blag vrtoglavicu i mučninu, mada sam bila i pod stresom jer mi je otac šlogiran pa mu nije bilo baš najbolje, malo sam se nasekirala snaja mi je izmerila pritisak 140/70. Popila sam bromazepam i analgin za bolove, posle toga sam merila par puta pritisak bio je 125/ 70 ili pak 115/ 70. Da li je potrebna neka terapija za pritisak i šta mi je činiti jer više ne znam gde još nisam bila na pregled. Smatram da je ovo posledica spondiloze vratnog dela kicme i suženja pršljenova, pa ipak molim za savet. Hvala.

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pregledi srca koje ste uradili ne pokazuju nikakvo oboljenje, pritisak ne zahteva terapiju. Konsultujte neurologa jer tegobe koje opisujete mogu biti posledica spondiloze vratne kičme.