Poštovani,
    Molim Vas da mi protumačite ehokardiografski nalaz od moje majke (63 god/170cm/55kg) ehokardiografski se registruje aorta normalne dimenzije u korenu aortni velumi trolistni dobre separacije u sistoli leva predkomora uvećane dimenzije. M. Tralni kuspsi voluminozniji i zmb pra pokret put nazad prema uvećanoj levoj pretkomori leva komora normalne edd i normalne esd. Zidovi i septum snažniji dobre globalne kinetike bez segmentnih ispada. Desna komora normalne dimenzije perikard bez efuzije. Doplerom se registruje nad mitralnom valvulom mr do jedan plus i nad trikuspidnom valvulom tr u tragu. Koren aorte 3,0 (do 37mm) separacija kuspisa 2,2 (>18mm) leva predkomora 3,9-4,4 (do 40mm) lp/ao (<1,2) desna komora 2,3 (<25mm) leva komora edd 4,9 (do 56mm) esd 3,4 (do 40mm) ef 58% (>60%) fs 30% (28-44%) septum 0,9 (<11mm) zadnji zid 0,9 (<11mm) hemodinamski parametri mitralni protok v max m/s 0,94 aortni protok v max m/s 137 trikuspidni protok v max m/s 0,64 pulmonalni protok v max m/s 0,82 krvna slika: glukoza 4.9, holesterol 6.85, trigliceridi 1.21, rbc 3,69, hgb 114 osim ekg i eha koje je uradila da li je potrebno uraditi još neka ispitivanja? Napominjem da boluje od angine pektoris, da ima povišen krvni pritisak i izrazito proširene vidljive vene na nogama. Od lekova koristi: loril 10mg 2x1, monizol 20mg 2x1, presolol 100mg 2xpola, monodipin 5mg 1x, heferol 350mg 1x, andol 100 1x, diunorm 25mg 1x svaki 3 dan, bensedin 1x.
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 24. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Eho nalaz odgovara fiziološkom starenju srca u tim godinama i nema znakova oštećenja srca. Holesterol treba snižavati a pritisak održavati u granicama normale. Nema potrebe za daljom dijagnostikom.