Poštovani doktore,
    Neka ste svi beskrajno blagosloveni za nesebično ulaganje toliko truda i stručnog znanja u davanju saveta, tumačenju nalaza i davanju preporuka i to besplatno. Zaista impresivno. Želim Vam svako dobro i zdravi bili! Obzirom da uvek napominjete da treba detaljnije opisati problem, ja sam to učinio. Možda je malo preopširno ali to su činjenice. Molim za Vaš cenjeni odgovor. Hvala na razumevanju. Imam 68 god. visina 182. težina 82kg. Krajem prošle godine Oktobar – Novembar počeo sam rekreativno da vozim bicikl. U početku lakše i oko 20 km a kasnije, sa dobijanjem kondicije, i po 40-55km dnevno. Broj otkucaja srca (mereno pulsmetrom) se kretao uglavnom oko 120, a povremeno, na usponima, i do 170 u trajanju od 4-5min i to bez ikakvih problema. Nameravam da i ove godine vozim bicikl, po preporuci reumatologa, jer mi zaista koristi. Molim Vas za mišljenje povodom nalaza koje sam u međuvremenu uradio. Povod: prvo je bila namera da uradim test opšte zdravstvene situacije (zbog nameravanog opterećenja) ali se u međuvremenu pojavila aritmija u smislu povremenog preskakanja rada srca kao i povremeno neko neprijatno podrhtavanje u grudima kao da je u pitanju dijafragma. Lekar koji me je uputio na testove rekao mi je da koristim Magnezijum b6 2x1 dnevno i aritmija je postepeno prestala. Sličnu aritmiju imao sam 2001. god. Kad su urađeni slični testovi uključujući i t4 nuklearni test kao i pregled tiroidne žlezde i sve je bilo u granicama normale. Lekar je prepisao Presolol 1x1 pa kako je aritmija prestala nisam više koristio Presolol niti sam imao problema. Testovi urađeni na VMA – Beograd (Mart 2009) napominjem da sam u trenutku i jednog i drugog testa imao jako grebanje u grlu, kijavicu, suv kašalj, pritisak u ušima. Sve u svemu simptomi gripa. Ergometrijski test max mets 7.0 (7.4) mets – (94.1%), max heartrate 151 (137) / min (110%), max bp 170 / 70 mmhg, max bp x hr 253 mmhg/min, dp-factor –, body-surface 2.034 m2 komentar lekara ispisan rukom: dostignuta smf 151/min na početku II stepena po bruce-u. Tokom testa bez tegoba. Maksimalni ta u naponu 170/70. Registrovana ishodna st depresija u inferiornim odvodima do 1.5mm (granična). Test granično pozitivan za ishemiju srca. U slučaju tegoba uraditi spect miokarda. Ovde je usmeni komentar lekara bio: opisao sam komentar u Vašu korist u smislu da Vas drže pod kontrolom a da Vas ne otkače kao da ste zdravi?! Napominjem da prilikom testa nisam osećao nikakav zamor, naprotiv, imao sam osećaj da mogu nastaviti dalje bez problema i to sa znatno većim opterećenjem. 24 - časovni holter ekg – neki parametri the average heart rate was 74 bpm. The minimum heart rate was 51 bmp at 5:11 am, the maximum heart rate was 150 bmp at 2:04 pm. There were 69 artifact triggers, which represent (<0.1%) of the total qrs count. There were 11 episodes of tachycardia rhythm, the duration of the longest tachycardia was 16min. 46sec. And occurred at 2:02 pm. There were no episodes of bradycardia rhythm. There were 7 pvc, which represent (<0.1%)  of the total qrs count. The highest pvc count of 1. Of these pvc beats 0 are shown in triplets. There were 125 pac beats, which represent (0,1%) of the total qrs count. There were no absolute arrhytmias detected. Multiple st depression episodes (using st-level > 2,0 mm) where detected in channel 1. The maximum depression of -2,5 mm. No st depression episodes (using st-level > 2,0 mm) where detected in channel 2. Komentar: registrovane su retke pojedinacne ventrikularne i supraventrikularne ekstrasistole bez kompleksnijeg poremećaja u ritmu, sprovođenju i repolarizaciji. P.S. – još jedno pitanje: imam prisutan (ne prejak) bol u prsnoj kosti, na sredini, (oseti se prilikom jakog širenja grudnog koša), koji je prisutan uvek bez obzira na položaj tela ili fizičke aktivnosti (umor ili odmor) i koji datira 15. Tak godina i, verovatno, nema veze sa srcem. Na pritisak rukama oseća se bol i, ponekad "pucketa" u kostima, ali se bol oseća i prilikom širenja grudnog koša (čak i kad se napregne grudni koš samo mišićima, bez udisanja). Napominjem da sam u mladosti imao lomove rebara i sa jedne i sa druge strane u različito vreme. (sudar automobila).
    Hvala na odgovoru, srdačan pozdrav i zdravi bili.

    Odgovoreno: 14. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Svaka čast za 50 km dnevno u Vašim godinama. Cela priča kod Vas se vrti oko jednog momenta: da li imate ili ne koronarnu bolest? Ekg i holter govore u prilog toga ali vi nemate tegobe. Na žalost, postoji i bezbolna ishemija miokarda gde pacijent nema tegobe. Liči na Vaš nalaz. Ona je opasnija jer pacijent nema alarm bola da prekine aktivnost koja izaziva bol. Zato Vam predlažem da uradite spect na vma koja bi trebala da razreši dilemu postoji li koronarna bolest kod Vas.