Dobar dan i poštovanje,
    Ja sam iz Makedonija i imam pitanje za Vas u vezi srce. Moja mama ima 63 god i danas je bila na ekg i evo rezultati-ventricular rate: 103bpm, pr interval: 160ms qrs duration: 91ms qt/qtc interval-325/426ms p/qrs/t axis: 81/82/530 rvs/sv1 amplitude; 1, 41/0, 68. Analysis result: sinus tachycardia; abnormal q wave? (inferior); possible left atrial enlargment; possible right atrial enlargment. Doktorica je ovako napisala dijagnozu- sinus tachicardia, hta i glaucoma. Dala joj je sledeće lekove-t. Skopril 10 2x1 t. Atenolol 100 1x1/2 t. Aspirin 100 1 dnevno i T. Torvex 40 1 uveče. Rekla joj je da ispita i alk fosfataza u/l ast (got) i alt (gtp) u/l. Moja mama ima i holesterol i glaukom na oči pa zato uzima kapi azopt i pilokarpin. Moje pitanje je da protumačite analize i da mi kažete šta da radimo zato što ona oseća jako gušenje u grudima kad hoda kada sedi u tokom dana po 10 puta je zaguši i smo mislili da je od kapi zato što su beta-blokatori ali doktorka je rekla da je to od srce i da mora da napravi drugi testovi za srce i da slika beli drobove. Molim Vas recite mi neke lekove, kakvi testovi da uradi i šta je to što je guši toliko često. Ja stvarno očekujem Vaša pomoć zato što ne znamo šta da radimo.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 04. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Sam ekg nije dovoljan da se sagleda srčana morfologija pa predlažem da se što pre uradi eho srca. Gušenje može poticati i od oslabljene plućne funkcije pa predlažem i pregled pulmologa.
      Pozdrav.