Poštovani Doktore,imam 30 god.i operisan sam sa 7 god.na VMA.Dijagnoza mi je bila VSD.Pre mesec dana mi je utvrđeno(citiram):Leva komora normalnih dimenzija,očuvane globalne kontraktilne funkcije,bez segmentnih ispada.U membranoznom delu septuma vizualizuje se rekanalizacija suture i defekt kontinuiteta septuma oko 4mm.Postoji levo-desni šant.Normalna debljina miokarda.Desne srčane šupljine su lako proširene.Ako mi možete reći koliko dugo se čeka za takav hiruški zahvat,ako zakazem kod vas,na koji način se sada radi ta operacija i da li se ponovo otvara grudni koš? Unapred zahvalan na odgovoru.

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • VSD (ventrikularni septalni defekt) je komunikacija između leve i desne komore. Zbog većeg pritiska u levoj komori krv se preliva u desnu (zato je levo-desni šant). Ne mogu Vam dati odgovor koliko se čeka na operaciju, to zavisi od kardiohirurške kuće kojoj se javite. Operacija podrazumeva otvaranje grudnog koša.