Poštovani,
    Pre 3 nedelje na redovnom sistematskom pregledu izmeren mi je ta185/110i 110 puls, da budem iskren to me je jako uplašilo i čim sam došao kući popio sam Enalapril (pije ga moja majka godinama zbog pritiska). Napominjem da tog jutra nisam osećao nikakve tegobe sem blage vrtoglavice i suzile su mi oči ali sam to pripisao umoru (nisam spavao te noći, putovao sam). Elem, kod kuće sam ponovo izmerio pritisak i bio je 175/110. Javio sam se svome doktoru, dobio sam Zorkaptil i Bromazepam i spušten mi je na 155/100. Ekg je bio uredan. Dobio sam terapiju, Monopril 10mg ujutro, monodipin 5mg uveče i bromazepam po potrebi. Po savetu lekara kontrolisao sam pritisak 3 puta dnevno i vremenom je on došao na vrednosti 120-140/75-90, otkucaji 65-95. Pomalo brinem da to nisu velike oscilacije, npr, nekad mi je 115/75, a u podne 140/90. Pre 6 meseci sam zbog stresne situacije (operacija majke) par dana imao visok ta i tada sam radio ergo test i rezultati su mi bili odlični, rečeno mi je da je "problem došao iz glave". Ishranu sam promenio, koristim Kalijumovu So, ništa alkohol, gazirano, šetam 2 puta dnevno po 1h. Jedini problem je što radim jako stresan posao i što sam pušač, oko pakle dnevno (pre ovoga sam pušio i do 3 pakle). Da li bi trebao da korigujem terapiju i šta mi vi još predlažete da učinim?
    Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 03. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Uradili ste par dobrih stvari za sebe: počeli da brinete o svom zdravlju, da uzimate lekove, da kontrolišete pritisak, smanjili ste broj cigareta. Provera pritiska je ta koja odlučuje o promeni terapije, ako pritisak bude pokazivao tendenciju ka niskim vrednostima onda terapiju svakako treba smanjiti, ali to treba da uradi Vaš doktor.
      Pozdrav.