Poštovani,
    Mom ocu je nedavno dignostifikovano sledeće: sick sinus syndrom tachihardia absoluta paroximalis i 48.0 cardiomiopathia chr. Comp. On ima 69 godina, ranije se bavio sportom ali već duže vreme ima povišenu telesnu težinu, visok je oko 170 cm a težak 82 kg. Nikada nije pušio niti pio, do sada nije bolovao od srčanih bolesti. Ima blago proširene vene. Pre par meseci počeo je da oseća tegobe: nešto otežano disanje i ponekad zamor. Nije gubio svest niti imao osećaj gubljenja svesti. To otežano disanje sam više osećao ja i pošto sam se jako zabrinuo predložio sam mu posetu lekaru. Nažalost ispostavilo se da su moji strahovi bili opravdani. Na ekg-u je diagnostifikovana aritmija, primao je infuziju, davani su mu lekovi (propafen) i preporuka da se javi kardiologu. Primljen je na interno odeljenje bolnice i primao je antikoagulantnu terapiju, urađene su laboratorijske analize krvi, rentgen pluća, eho srca, eho abdomena i 17-časovni holter ekg, test opterećenja nije rađen. Na holteru je ispoljio čitav niz različitih različitih poremećaja srčanog ritma. Nalazi su pokazali sledeće: na prijemu svestan, orjentisan, afberilan, dispanoišan, srednje razvijen i uhranjen, pokretan, koža i vidljive sluzokože bledo prebojene, kardijalno kompenzovan ekg, na prijemu fibrilacija pretkomora sa kom f oko 140 umin, povremeno ves ta 11-7 kpa. Laboratorijski nalaz: se 8/12, glukoza 5,3, ureja 4,5, kreatinin 93, ast 25, alt 15ld 146, alp 68, fe 17,4, hol 5,88, tg 1,66, tp 65, ck 117, tbil. 17, dbil 1,8 na 145, k 4,5wbc 5,4. Rbc 5,06, hgb 144, wbc 5,06, hgb 144, hct 41,9, mcv 82plt 218. Fundus o. B. O eho srca: leva komora je urednih dimenzija, očuvane konfiguracije i glogalne kontraktilne funkcije bez segmentinh ispada u kinetici. Fs 39%, ef 65%, septum i zadnji zid uredne debljine. Mitralni kuspusi su pokretni, transmitralni protok je uredan. Registruju se dva mlaza mr do 1+u lp povećanih dimenzija. Koren aorte je normalne širine, ao. V. Je trovelarna očuvane separacije sa ar do 1+ tr 1+. Desne srčane šupljine uednih dimenzija. Perikard uredan. Eho abdomena nalaz uredan. Holter ekg u trajanju 17h 4min. Registrovano je 66072 srč impulsa sa prosečnom frekvencijom f oko 64 u min, min 45/min, u 11h 39min, max 122 u 18h 22min. Ukupno je registrovano 37 bradikarnih epizoda trajanja 0,5 minuta, sa 7 pauza dužih do 2,12 sec i 8 tahikardihjskih epizoda trajanja do 7 minuta. Ves je bilo 2066 u više različitih formi sa 121 kupletom, 2 tripleta i 3 non-sustained vt od po 4 do 6 qrs kompleksa: registrovano 28 epizoda ventrikularne bigemije i 8 trigeminija. Sves je bilo 5375 sa brojnim kratkim svt ukupno 73 trajanja 15 sec. Registruje se česta pojava sa bloka ii stepena 2.1. Predložena implantacija pacemakera. Terapija: Amiodarone 1x1, farin ¼ tabl., aspirin protect 100 1x1, omeprol 1x1, tabl. Lopion 2x1, enelapril 10 mg ¼ uveče, tabl. Bromazepam 3mg 1 uveče. Njegov internista mi je objasnio da je to relativno normalno  za njegove godine i da sa godinama dolazi do degenerativnih promena na srcu. Međutim posle nekoliko oprečnih mišljenja jer sam u međuvremenu pokušao da se informišem i edukujem na temu njegovog stanja koliko god je to laiku moguće putem razgovora sa kardiologom i interneta, veoma sam zabrinut. Razgovor nije mnogo pomogao iz jednostavnog razloga što su bolnički kapaciteti jako ograničeni i nema se vremena za opširniju diskusiju. Koliko ja shvatam dijagnoza upućuje na tachi-bradi podgrupu aritmija koje se javljaju kod sick sinus sindroma koga je jako teško dijagnostifikovati zbog veoma poremćenog ekg-a a veoma komplikovano ako uopšte i moguće držati pod kontrolom zbog smenjivanja sporog i brzog srčanog ritma. Mene zanima sledeće: - o kakvoj vrsti kardiomiopatije se radi i da li je kod nje možda pacemaker kontraindikovan? - da li se i kako može utvrditi da li je sindrom posledica neke koronarne bolesti? - da li se radi o atrijalnim ili ventrikularnim tahikardijama? Šta znači dijagnoza tachihardia absoluta paroximalis i 48.0? - može li se utvrditi izvor disritmije i da li se preporučuju metode poput radiofrekvente ablacije u ovakvim slučajevima? Ovo pitam iz razloga što sam primetio da mu je detektovana i fibrilacija pretkomora. Šta ovo znači i da li je kod njega to hroničan poremećaj? Da li se kod nas primenjuju i operativni zahvati kao što je maze procedura? - koliki je rizik od razvoja ozbiljne srčane slabosti? - kakav pacemaker je indikovan u ovakvim situacijama? Atrialni, ventrikularni, dvokomorski ili specijalniji sa eventualnim tretmanom atrijane fibrilacije. Da li se nakon ove procedure može očekivati unapređenje kvaliteta života jer se i dalje tahikardija mora kontrolisati lekovima? Da li se primenjuju rate responsive pacemakeri i da li bi u on bio konstanto pace-ovan s obzirom na njegovo stanje? - šta znači prisustvo ventrikularnih bigeminija i trigeminija, kupleta i tripleta, sves. - šta je to sa blok II stepena 2.1. I koliko je ovo opasno? - šta mi savetujete, ja pokušavam da ga ne plašim jer ne ispoljava drastične simptome i da ga poštedim detalja. Takođe pokušavam da utičem na njega da prihvati implantaciju pacemakera ako je to neophodno za njega. Napominjem da ga ugradnja pacemakera veoma plaši i da pruža veliki otpor što se toga tiče. - kakvo je dejstvo lekova koji su mu prepisani. Znam da i antikoagulansi kao što je farin mogu da izazovu komplikacije a naročito amiodarone kao lek poslednje šanse? Čuo sam da je fda po hitnom postupku 2. Jula odobrila upotrebu leka dronedarone kao alternative amiodaronu ali bez joda ali mislim da u evropi još nije u upotrebi. Zašto je lični lekar odbio da prepiše omeprol pravdajući to njegovom toksičnošću? - kakav način života i režim ishrane mogu biti od pomoći? Da li savetujete upotrebu kvalitetnih dijetetskih proizvoda na bazi koenzima q10, kompleksa vitamina i minerala, omega-3-6-9 masnih kiselina koje možda mogu da dodatno utiču na razređivanje krvi pa samim tim i da štete? Ja sam mu preporučio ishranu baziranu na što više sirovog voća i povrća, ribu, eventualno pileće belo meso - treba li vršiti dalja ispitivanja i eventualno ponoviti prethodna da bi se saznalo nešto više o bolesti i njenim korenima radi eventualne alternativne terapije? - koliko je moj otac ugrožen i koliko je hitna implantacija pacemakera? Svestan sam da sam postavio masu pitanja i da verovatno veoma laički posmatram problem ali mi u moru različitih iformacija, predloga i prognoza zaista potreban savet i mišljenje stručnjaka. Voleo bih da čujem mišljenje kardiologa ili elektrofiziologa jer njega jako plaši ugradnja pacemakera a ja naravno želim sve najbolje svom ocu i želim da znam u kakvom je stanju, šta da mu savetujem i kako da mu pomognem. Ali kada je zdravlje u pitanju mislim da ni jedno pitanje nije glupo i da se treba što više edukovati na tu temu, naročito kod srčanih oboljenja kao ubice br. 1 u našem vremenu u prostoru. Žalosno je što o zdravlju razmišljamo tek kada mi ili neko nama blizak počne da pati. Mislim da je sajt sjajan i da odlično promoviše zdravlje. Samo napred, našem narodu je potrebna edukacija i prevencija kao i promocija zdravog načina života.
    Unapred hvala, Igor.

    Odgovoreno: 27. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Djagnoza Kardiomiopatije se često piše jer očekujemo da u tim godinama skleroza srčanog mišića napravi dovoljno promena da se oslabi pumpna funkcija leve komore, ali vaš otav ima dobru lk pa ta dijagnoza pada u vodu. Tahikardije su atrijalne. Dijagnoza tachihardia absoluta paroximalis znači prolaznu nestabilnost sinusnog čvora koji je prirodni pejsmejker srca a na nestabilnost se naziva fibrilacija pretkomora. Maze je hirurško rešavanje ovakvih problema koje je davno napušteno. Indikovan je dvokomorski pejsmejker (ddd mod) kakve imaju svi veći centri u srbiji (ne znam odakle ste i koji vam je centar najbliži) . Ne postoji alternativa za pejsmejker u bilo kakvoj terapiji. Naravno ni ishrani. Nema razloga za strah od ugradnje, to je proceduraa koja traje u lokalnoj anesteziji 20 minuta, retko predje 30 minuta.
      Dijagnoza tahikardno bradikardnog oblika sick sinus sindroma je neugodna za terapiju: ako lečite brze ritmove potencirate spore, ako ubrzavate spore potencirate brze. Kad pacijent ima pejsmejker, može primiti neograničenu terapiju. Amiodaron i dronedaron leče samo atrijalnu fibrilaciju. Hrana nema nikakve veze, vitamini, koenzimi i ostalo. Elektrofiziologija nije indikovana u ovoj bolesti. Moj savet na kraju, vaš otac treba da prihvati ugradnju stalnog pejsmejkera. S obzirom da nema krize svesti operacija nije hitna ali indikacija postoji.