Poštovani,
    Imam 27 godina. Visok sam 185 cm i težak 110 kg, pušio sam 10 godina i prestao prije 6 mjeseci. Prije 2 mjeseca, u mirovanju, osjetio sam gušenje, stezanje u grudima, jaku nelagodu i paničan strah. U hitnoj pomoći je urađen ekg i nisu konstatovane nikakve nepravilnosti sem ubrzane frekvencije i povišenog pritiska. To mi se desilo jos 2 puta i svaki moj odlazak u hitnu pomoć je završavao istim ishodom (dg. Neurosis). Kako imam jako pozitivnu porodičnu anamnezu (otac mi je prije nepunih godinu dana preminuo od srčanog udara u 51. godini), poprilično sam se uplašio i posjetio internistu. Njegova dg. je bila Obesitas i Hipertensio (pritisak je bio 160/100). Prepisana terapija je 2x1/2 presolol i 1x hemopres. Da li vi mislite da je u pitanju problem sa srcem ili su u pitanju psihički problemi?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 26. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Mislim da u ovom trenutku dominira strah i da problemi koje opisujete nemaju realnu podlogu u bolesti srca. Ali, s obzirom na porodičnu anamnezu, hipertenziju i gojaznost (možda povećan holesterol i trigliceridi) potrebno je da ove faktore na koje možete uticati korigujete do granica Vaših mogućnosti.