Poštovani,
    Molim Vas da mi kao nekome ko je laik, objasnite dijagnozu koju Vam šaljem. Radi se o mom sinu koji ima 20 godina, kome je 2006. g. konstatovan prolaps mitralne valvule, a ove godine na kontrolnom pregledu ekg holter monitoringa dijagnoza je: sve vreme se beleži sinusni ritam sa minimalnom frekvencom od 41/min u 05:24, maksimalnom oko 160/min u 12:38 i prosečnom od 69/min. Registrovan je značajan broj ves (prisutne u toku celog pregleda) iz najmanje dva fokusa koje se javljaju pojedinačno, u formi begeminije, trigeminije i u par navrata kupleta. Epizode VT nisu registrovane. Bez pauza dužih od 2,5 sekundi. Bez značajnih promena ST segmenta ali uz postojanje reverzibilne inverzije T talasa. Komentar: arithmia extrasystolica ventricularis. Inače holter je nosio 24h dok je spremao ispit, na koji je izašao par sati po skidanju holtera. On se subjektivno dobro oseća. Prepisana mu je terapija: nebilet 1/2 tablete ujutro ili minsetil 3x1 tabl.
    Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 18. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Na holteru nisu registrovani poremećaji ritma i sprovođenja koji bi zahtevali terapiju, samo malo ekstrasistola koje su očekivane za nekoga pod tenzijom ispita. Sam prolaps mitralne valvule takođe može praviti smetnje koje se opisuju. A prolaps znači da se dva listića mitralnog zaliska ne naslanjaju idealno jedan na drugi, i da se malo krvi vraća iz komore u pretkomoru. Veoma, veoma retko zahteva neku ozbiljniju terapiju.