Poštovani,
    Status: disajni zvuk normalan, srčana akcija ritmična, tonovi jasni, blagi sistolni sum na vrhu srca ta 125/85 mm hg ekg: sinusni ritam, frekvencija 73/min, levogram ehokardiografija: leva komora normalnih dimenzija (lvidd 50,5 mm) očuvane sistolne funkcije (ef 63%) bez sefmentnih ispada kontraktilnosti u trenutku pregleda, zid leve komore granične debljine (ivsd 11,6 mm: pwd 10,2 mm) komplijanasa lk očuvana: leva pretkomora normalnih dimenzija. Aortna valvula trolisna, zalisci dobre separacije. Mitralna valvula bikuspidna, zalisci normalne debljine, dk i dp normalnih dimenzija, aorta normalnih dimenzija u korenu i ushodnom delu, zidovi aorte normalne morfologije. Perikard b.o. doplerom se registruje normalni anterogradni protoci na svim uscima. Registruje se mr 1+; tr 1-2, spdk 39 mm hg dijagnoze: obesitas: dyslipidemia: insuff. valv. mitralis gr I, insuff. valv. tricuspidalis gr II molim za Vaše mišljenje i mogu li da se bavim sportom rekreativno. Koliko je ozbiljno?
    Hvala

    Odgovoreno: 18. 07. 2009.
    • Poštovani,
      U dijagnozama se pominje gojaznost, pa aktivnost prilagodite godinama i težini tela. I dovoljno hodanja može biti prava stvar. Eho opis srca ne pokazuje značajna oštećenja srčanog mišića, nalaz na desnom srcu treba ponoviti.