Poštovani doktore
    imam problem sa nesvjestanjem i gubitkom daha nakon ustajanja iz sjedećeg ležećeg ili čučećeg položaja. Kada sagnem glavu osjećam veliki pritisak u glavi kao da mi je glava teška tonu i kada se uspravim počnu gore navedeni simptomi. Nemam problema sa pritiskom. Problem se javio prije mjesec dana i traje. Prije mi se isto desšavalo ali samo kada naglo ustanem i mislio sam da je to zato što imam koji kilogram viška. Inače, visok sam 183 i težak 88 kilograma i imam 17 godina. Molim vas za mišljenje da li ovi simptomi spadaju u vašu struku medicine. Molim vas za odgovor.
    Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 09. 07. 2009.
    • Poštovani,
      tokom evolucije kod ljudi se razvio poseban sistem receptora koji regulišu tonus krvnih sudova. Ti receptori se nalaze u zidovima velikih krvnih sudova i registruju promene položaja tela. Tako kada ustanemo, dolazi do stezanja krvnih sudova nogu jer bi se inačle sva krv pod dejstvom gravitacije usmerila prema donjim ekstremitetima i mozak bi ostao sa premalo krvi. Sa 17 godina još nisu definisani svi anatomski odnosi, moj vam je savet da znajući tegobe izbegavate takve nagle pokrete neko vreme jer u suštini možete biti mirni, nema nikakve bolesti. Samo preosetljivost receptora.