Poštovani doktore,
    pre 14 godina mi je dijagnostikovan av block gradus III pa sam hospitalizovana i lečena raznim vitaminima. Sada ekg snimak pokazuje av block gradus i i to imam godinama. Osim toga rad srca je usporen i ritmičan. Znam da se to ne leči, ali interesuje me kakva je to bolest i kakve su posledice u nekim starijim godinama?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 09. 07. 2009.
    • Poštovana,
      av blok označava ometeno sprovodjenje kroz av (atrioventrikularni) čvor koji je jedina električna komunikacija pretkomora i komora. Kod av bloka III stepena sprovođenje je potpuno presečeno a kod nižih je usporeno. Ako je urodjen, ne leči se a može se javiti i kao posledica infarkta, upale srčanog mišića, u nekim drugim oboljenjima, kod trovanja lekovima, ili zbog starenja celog srca. Posledice u starijim godinama, kada su kompenzatorni mehanizmi slabiji je da se zbog sporog srčanog rada javljaju nesvestice ili čak gubitak svesti. Svi ovi problemi se rešavaju lako: ugradnjom stalnog pejsmejkera.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #33042

    • Kojim vitaminima vam je lecen av blok 3? Unapred hvala!