Poštovani,
    Imam 30 godina, od puberteta imam neke aritmije, u vidu naglog jakog i brzog lupanja srca, malo mi se zamrači svijest i mogu da vidim kako mi se grudni koš pomjera, kad zaustavim vazduh obično prođe za par minuta. Kardiolog kaže da imam sindrom preeksitacije, da je to urođeno i da mi treba intervencija ( ablacija), uz je bio u redu, skoro sam radila holter koji kaže: u toku holter-monitoringa u trajanju od 22h, 29 min svo vrijeme se registruje sinusni ritam sa prosječnom fr. 76/min (min. Fr. 46/min u 05,43h, max. Fr. 129/min u 09,01h). Registrovano 182 tahikardije, najduža epizoda u trajanju od 16min, 19sec u 13,54h. Bilo je 10 ves i 14 sves. Pauze nisu detektovane. Imam dvoje djece, u drugoj trudnoći epizoda lupanja je trajala više od dva sata. Pijem 1/4 presolola ujutru upotrebi i 1,5mg bromazepama. Posljednje 2-3 godine imam skoro stalan osjećaj treperenja srca i kao da ne mogu fino da udahnem i prilično me uznemirava taj osjećaj. Hormoni štitne su u redu, hol takođe, povremeno imam bol u želucu, često imam problema sa zatvorenim nosem i suvom sluzokožom nosa, kks u redu, ima slab kvalitet sna, često se budim a ujutru čim ustanem odmah mi se razlupa srce i to me uznemiri. Oko mnogih stvari se nerviram i ne umijem da se opustim, tako da to otežava stanje. Ne ide mi se na intervenciju bez još nečijeg mišljenja, nije mi jasno zašto prije puberteta nisam imala smetnje ako je stanje urođeno kao ni koliko je zapravo opasno i kako da ublažim simptome.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 06. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Normalno se impulsi iz pretkomore u komoru mogu sprovesti samo preko AV čvora. Kod sindroma preekscitacije postoji još jedan dodatni put kojim se impulsi mogu sprovesti iz pretkomore u komoru ali i obrnuto, čime se stvara mogućnost za brze aritmije zbog kruženja impulsa (re-entry mehanizam). Ablacija je uništavanje ovog puta električnim impulsima, čime se ovaj krug prekida. Ovo se izvodi u elektrofiziološkoj laboratoriji, iz femoralne vene i ne traje dugo, pacijent je svestan a sama procedura nije puno bolna. Ako lekovi ne drže aritmije pod kontrolom, ablacija je najbolje rešenje.
      Pozdrav.