Poštovani,
    U decembru 08 imao sam infarkt, nakon čega su mu ugrađena 4 stenta. Imam 32 godine. Jedan kardiolog mi je rekao da je infarkt bio sportskog tipa (desio se tokom jakog treninga, ali na koje nisam išao redovno) u mladosti sam trenirao košarku, a u prethodne 2 godine se veoma ugojio i ulenjio. Do infarkta sam bio pušač. Drugi lekar mi je rekao da su u pitanju povišene masnoće i holesterol u krvi koji su doveli do ugruška. Za smanjivanje koncentracije masnoća pio sam Sortis sve do Juna meseca, ali su rezultati pokazali sledeće: holesterol 3.8 hdl - holesterol 1.12 ldl holesterol 1.69 trigliceridi 2.17 ast - 58 alt - 128 lekar mi je ukinuo Sortis i nakon 10 dana nalazi su: holesterol 5.92 hdl - holesterol 1.47 ldl holesterol 3.15 trigliceridi 2.86 ast - 40 alt - 93 promene su naročito izražene kod ldl i triglecirida te mu je prepisan Pravacor 20mg. Da li mislite da je u pitanju genetska predodređenost ka povišenim masnoćama i koliko ovakvi rezultati mogu da utiču da se infarkt ponovi (posebno zbog pravljenja ugrušaka oko stentova)? Da li postoje neki lekovi na prirodnoj bazi koji bi mogli da pomognu da se Sortis i slični lekovi više ne piju, kako bi se sačuvala jetra? Da li mora da pije sortis ceo život? Plavix ću piti 12 meseci, mislite li da je to dovoljno vremena da se infarkt više ne ponovi jer sam čuo da nakon prestanka uzimanje ove tablete infarkt može da se vrati u roku od 6-12 meseci?
    S poštovanjem, Boris

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Moguće je da postoji genetska predodređenost ali i u tom slučaju morate uzimati lekove. Ne postoji adekvatna zamena za sortis i samo ćete sebe izložiti riziku ako ga ne uzimate. Verovatno ćete ga uzimati doživotno, videli ste da po prestanku uzimanja holesterol raste. S obzirom da imate 4 stenta moj savet je da nastavite sa plavixom i posle 12 meseci, bar ja tako savetujem mojim pacijentima kojima ugradim veći broj stentova.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #32986