Poštovani doktore,
    Htela bih da dobijem savet u vezi problema koje ima moj suprug (47 godina). Njegovo uobičajeno stanje je nešto niži krvni pritisak (oko 110/70) i povišen puls (skoro uvek je preko 80) i tada se oseća normalno. Poslednjih par godina mu se u nekoliko navrata dogodilo da mu bude loše (slabost, vrtoglavica, preznojavanje, jednom čak i otežan govor) i tada se ispostavi da mu je puls veoma visok, a pritisak niži nego obično. Bio je na ispitivanjima koja su pokazala da je ekg u redu, a lekar mu je rekao da je terapija koja bi snizila puls kontradiktorna sa niskim pritiskom, tj. još bi se smanjio, tako da nije dobio ni terapiju, ali ni savet šta da radi u tim situacijama. Juče mu je ponovo bilo loše, puls je bio 108, pritisak 118/67. Šta je najbolje učiniti u takvim situacijama za prvu pomoć, da li treba da ide na ponovna ispitivanja?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Treba objektivizirati nalaz u stanjima tih napada, znači uraditi ekg u najmanju ruku ili obaviti kompletan kardiološki pregled. Od ispitivanja pre svega holter ekga.
      Pozdrav.