Poštovani,
    Šta znači dvodimenzionim pregledom se registruje trakasta eho formacija u limenu desne pretkomore koja flotira, njen završetak se registruje u području aneurizme interatrijalnog septuma koja zahvata mediujalni segment septuma i ispupčena je prema limenu desne pretkomore. Color dopplerom se registruje levo desni šant u predelu aneurizme tj. Fose ovalis sa prekidom u kontinuitetu 0,5-0,6 cm. Šupljina desnog srca u granicama normale. Kontrastom ehokardiografijom se registruje fenomen ispiranja na mestu color doppler verifikovanog šanta a nakon valsalvinog manerva se registruje prelazak kontrasta u levo srce. Predlažu da se uradi tee-šta je to i da li se ova urođena mana koju sam otkrio tek u 18-oj godini (u teretani) mora operisati i da li će srce oslabiti ako se ne operiše. Hvala!

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Tee je transezofagealni ultrazvuk srca koji bi kod Vas bio jako informativan a izvodi se preko sonde koja se ubacuje u jednjak. To će pomoći u proceni da li se mana treba operisati jer ta formacija koja se opisuje može napraviti veoma opasne i neugodne komplikacije ako se otkači sa svog ishodišta u levoj pretkomori.