Poštovani doktore Perišiću, imam 72 godine.1986.god.imao sam infarkt.Uspešno sam se rehabilitovao uz odgovarajuću terapiju sve do 2003.kada sam imao intervenciju ugradnjom trostrukog baj-pasa.Za sve vreme rehabilitacije moja SF bila je u mirovanju 5o do 52 otkucaja naravno uz terapiju sa beta blokatorima.U poslednje vreme pojavile su se ekstra sistole i lekar mi je u terapiji uveo pored enalaprila od 20mg.concor od 5. sa naznakom da uzimam polovinu tablete kao i molikor od 2 mg.2x1;inače stalno već duže godina uzimam simvastatin Cholipam od 20.mg. tale su ekstra sistole,došlo je do pravilnog ritma ali je SF ispod 52 i ide do 45,ali ne i niže. u mirovanju ,a u kretanju oko 50.Ne osećam posebne probleme.Imam dobru kondiciju,ali potam dokle se može ići sa ovakvom bradikardijom.
    Najlepše Vam zahvaljujem na savetu.

    Odgovoreno: 26. 03. 2007.
    • Po preporukama evropskih i američkih kardioloških udruženja pejsmejker se ugrađuje kada frekvenca u budnom stanju pada ispod 40 otkucaja u minuti ili kada pauza između dva srčana otkucaja bude veća od 3,5 sekundi.Ovi kriterijumi mogu biti i blaži ako pacijent ima sinkope tipa vrtoglavice, nesvestice ili ako čak izgubi svest. U Vašem slučaju mislum da za sada nema razloga za zabrinutost, kao ni indikacija za ugradnju pejsmejkera.