Poštovani,
    Javljam Vam se sa nalazima iz bolnice. Dugo sam Vas peglao svojim problemom da imam ubrzano lupnje, probadanje i nesvještanje. Ne znam da li se sećate. Onaj dosadni 17 godišnjak. E ovako uradio sam kontrolni holter monitoringi evo rezultata: nakon 24 satnog holter monitoringa registrirano je 100944 qrs kompleksa sa prosječnom frekvencom od 82/min. Maksimalna je bila 150 po tipu sinusne tahikardije pri fizičkoj aktivnosti a minimalna 48/min po tipu sinusne bradikardije tokom sna. Registrirano je 6 ves te 27 epizoda sinusne tahikardije u trajanju 33.1 u minuttu kao i 74 epizode sinusne bradikardije u ukupnom trajanju od 2.1 sat. (ovo mi pojasnite) "prisutan lutajući centar vodič" bez drugih poremećaja ritma bez subjektivnih tegoba. Tegobe djeteta nisu kardiogenog porijekla nego "benignog" (molim Vas šta znači benignog porijekla) i ne zahtjeva terapiju i ograničenje fizičke aktivnosti.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Lutajući centar vodič ili wandering pacemaker znači da se impulsi stvaraju na više mesta u pretkomorama (levoj i desnoj) a ne samo u sinusnom čvoru. Ne predstavlja oboljenje nego praktično stanje sprovodnog sistema srca i ne zahteva terapiju. Benigno je suprotno od maligno, ako je maligno opasno, benigno znači bezopasno. Ja ne brojim koliko se puta javljate, samo ne postavljajte isto pitanje više puta.