Poštovani,
    Sin od 18 godina ima duže vreme povišen pritisak 140/90, pa do 160/95, ali ređe. Kardiolog ga je uputio da uradi niz pretraga pa su eho srca i abdomena uredni, ekg, rezultati krvi (trigliceridi, masnoće bliži donjoj granici), pulmološki, oftalmološki takođe. Prekomerna težina pod nadzorom dijetetičara smanjena sa 101 kg, na 84. Kao mali bolovao od nefrtoškog sindroma, ali preko 10 godina nema nikakvih tegoba. Kao terapija prepisan mu je lek tritace od 2,5 mg pola tablete ujutru. Moje pitanje je sledeće: da li bi trebalo obaviti još neke testove (opterećenja, dopler krvnih sudova i sl.) kako bi se utvrdio uzrok povišenog pritiska, ili su obavljeni testovi, koji su uzgred potpuno u redu, dovoljni da bi se prepisao lek ovako mladoj osobi. Molim za savet kako postupiti, obzirom da je lek prepisan pre par dana, pa ne želim tek tako da prihvatim njegovu upotrebu, bez saznanja o pravom uzroku ovakvog pritiska.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Test opterećenja je apsolutno nepotreban u osobe od 18 godina. Pritisak je najčešće primarno povećan, u poeko 97% pacijenata, bez vidljive bolesti a od sekundarnih hipertenzija najčešća je bubrežna pa se mogu proveriti doplerom bubrežna arterija ili ukupan nivo vanilmandelične kiseline. Kako je smanjen veliki višak težine, i sedativi mogu biti od koristi.