Poštovani,
    Prvo da Vam se zahvalim za predhodni odgovor, verujem da ste svesni kako veliku ulogu imate ne samo u prevenciji i lečenju nego i u opismenjavanju našeg naroda što je za svaku pohvalu. Moji p roblemi sa povišenim krvnim pritskom nastaju pre dve godine kada na savet lekara počinjem sa redovnom upotrebom enalaprila 2x10mg. I 1/2 presolola dnevno. Krvni pritisak tako držimu u granicama. Moje pitanje je: koje su posledice dugotrajne upotrebe lekova za hipertenziju i mogu li se lekovi izbaciti (zameniti). Napominjem da su mi holesterol i trigliceridi uvek na granici i da sam pušač.
    Još jednom Vam se puno zahvaljujem!

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Lekovi koje uzimate nemaju dugoročne posledice, nekada se kod nekih lekova mogu javiti nuspojave koje zahtevaju prestanak uzimanja takve terapije. Početak lečenja hipertenzije je smanjenje unosa soli i tečnosti a ako to nije dovoljno dodaju se lekovi. Ako su holesterol i tg na granici, pametno bi bilo uzeti lek za njihovo smanjenje ( statin), jer imate već nekoliko ozbiljnih faktora rizika za koronarnu bolest.