Postovani doktore Imam 42 godine i probleme sa atritmijom vec nekoliko godina unazad.Vise puta sam odlazila kod interniste na pregled. Uradjen mi je eho srca,ovde u Vranju,gde zivim i u Bg i nalazi su oprecni.Ovde je konstatovano da sam prelezala miokardit,da imam fibrozne oziljke na sptumu i prolaps valvule mitralis +1.Medjutim u Bg nista od toga nije potvrdjeno i dobila sam rezultat da je eho srca u granicama normale.Na EKG-u su vise puta registrovane ekstrasistole (ventrikularne),nekada retke,nekada cesce,a par puta bigeminija.Lekar u Bg mi je rekao da po potrebi uzimam 1/4 propranolola, 200 mg magnezijuma dnevno i sedativa po potrebi.Kad osetim ekstrasistole vrlo se lose osecam i uplasim.Od propranolola mi u takim situacijama nikada nije bilo bolje.Inace imam nizak pritisak koji se krece oko 100/60,ali koji mi nikada nije smetao i pravio probleme. Radila sam sve biohemijske i hematoloske analize i uvek su bile u granicama normale.Stvarno ne znam sta da radim i kome da se obratim,uplasena ! sam,pa vas molim da mi bar na ovaj nacin nekako pomognete makar savetom.
    Unapred zahvalna
    Slavica Vranje

    Odgovoreno: 26. 03. 2007.

    • Poštovana Slavice, ventrikularne ekstrasistole (VES) se mogu javiti i bez postojanja ozbiljnih bolesti: premor, previše nikotina ili alkohola, napetost, pogrešna ishrana...Naravno, tu su i bolesti koje mogu izazvati VES ali one uvek ostavljaju i druge tragove tako da na osnovu Vašeg teksta mislim da ne postoji organska podloga za VES. Dovoljno je da pijete magnezijum, po potrebi sedativa i da imate fizičku aktivnost primerenu Vašim godinama.