Poštovani,
    Pre dve godine su mi konstatovali cmp dilatativa chr. Comp. hta na vma su mi realizovali sva ispitivanja uključujući i invazivnu dijagnostiku. Na ultra zvuku srca konstatovali su sledeće elemente: aorta (anulus) - 3.7; leva pretkomora -5.1; leva komora edd - 7.9; esd 6.9; ejekciona frakcija 25% ; tr - 2+; pr 46 i mr 2+ svi ostali nalazi su mi u granicama. (radili su sledeće analize, ekg, koronografiju, 24h holter, test na kardio viruse, idr. Konačna dijagnoza je cmp dilatativa chr. comp. Hta nepoznate etiologije, ishemija kao razlog je gotovo isključena. Terapiju koju pijem je: dilatrend 12.5 mg 1+1+0 lasix 40mg 1+0+0 aspirin 100mg 0+1+0 lorista 50mg 0+0+1 spiranolakton 1+0+0 nakon otkrivanja bolesti jednom u tri meseca mi rade ekg i jednom godišnje holter. Interesuje me kakva je budućnost ove moje bolesti i da li se može stanje popraviti i kako treba živeti sa ovom bolešću (koje fizičke aktivnosti smem da obavljam i kako se manifestuje preterano naprezanje u mom slučaju).
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Na žalost, oporavak i popravljanje nalaza na srcu se ne mogu očekivati a poreklo ovakvog oštećenja na srcu je najčešće preležani miokarditis (upala srčanog mišića). Ne smete se izlagati većim fizičkim naporima a sa ef od 25% ( ejekcijska frakcija) kod Vas postoji indikacija za ugradnju defibrilatora (icd). Takav aparat se ugrađuje u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #32358

    • DG: HTA-1-10, CMP cht isht, starije?koji pregledi trebaju još?hvala