Poštovani!
    Moj otac već godinama ima problem sa ubrzanim radom srca. Do sada nije utvrđen tačan uzrok tome (1951 godište). 4 Juna je išao na snimak želuca sa sondom i tada mu je utvrdjeno da ima kilu na zelucu i uvećan želudac. Od toga dana ima svaki dan lupanje toliko jako i dugotrajno da je znao i po dva puta u toku dana da završi u hitnoj pomoći. Tamo mu daju jednu ili dvije inekcije da mu smire lupanje. (puls mu bude od 170-190). Nakon toga bude po sat dva miran pa opet. Nekada kraće traje (2-3 sata), pa uspije nekako da izdrži i da ne ide u hitnu. Prije dva dana su ga zadržali u bolnici na ispitivanje. Tamo ga takođe uhvati lupanje naročito preko noći i uvjek ga smiruju inekcijama u venu i prima fiziološku. Da li je moguće da su ovi intezivni "udari" uzrokovani sondom?  Da li je moguće da mu je to snimanje iziritiralo želudac i da mu se od toga podiže diafragma i pritiska srce.  (ovo sam pročitala na internetu da može biti uzrok ova kila toj aritmiji, ali nigđe nisam pročitala da može da bude intezivna toliko).
    Molim vas da mi odgovorite!
    Unaprijed puno hvala!

    Odgovoreno: 03. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Hijatalna hernika tj. kila na želucu može biti razlog za napade ubrzanog rada srca a kako su učestali posle gastroskopije verovatno je ona dodatno provocirala ove napade. Terapiju hijatalne hernije određuje gastrolog ali se preporučuje visoko uzglavlje noću i mali obroci, postoji i mogućnost hirurškog rešavanja. Od koristi bi bilo elektrofiziološko ispitivanje koje se radi u Beogradu i Novom Sadu.