Poštovani,
    pre 7 godina imala sam sinusnu tahikardiju i uzimala neko vreme Presolol. Onda, 2004. godine se ponovo javila tahikardija sa f. 106/min i na ekg je utvrđen sinusni ritam, diskretna st depresija u dijafragmalnim odvodima (radjen UZ i sve je u granicama normale); terapija Presolol. Napominjem da je dijagnoza neurovegetativna distonija i da se ova tahikardija (kao i hipoglikemija. itd) javljaju u stanju stresa i napetosti. I evo sad posle 4 godine ponovo isti nalaz ekg. Naponovljenom ekg nije bilo st depresije, iako nije uziman Presolol. Za sada nije radjen test opterećenja. Opet, pre nekoliko dana sam imala stezanje u grudima, bez bola (mada se to desilo 2-3 puta u zadnjih 10 dana-mislim samo na stezanje u grudima), blagu mučninu i opštu slabost i nesigurnost pri hodu. Popila sam pola presolola a zatim otišla u hitnu, gde mi je radjen ekg koji je bio dobar, ali je zato pritisak 150/80, što je za mene bilo nezamislivo. Naime nikada mi do sada u životu nije prešao 100/70 pa i kad sam bila pod najvećim stresom. Sutradan sam otišla kod kardiologa, nisam popila presolol iako sam pomalo osećala stezanje u grudima. Na ekg je ovog puta ponovo nađena nishodna stdepresija do 0, 5mm u d2, d3, avf, sasvim diskretna u v5 i v6. Dg: stenokardija. Dr. je dodao da on nikako ne može da se pomiri sa dijagnozom s obzirom na godine (ne baš tako malo), ali i s obzirom na veoma pažljivu, skoro mediteransku ishranu koje se pridržavam, fizičku aktivnost (plivanje, bicikla, teretana), nepušač, kafa jedna dnevno. Prepisao je Bisoprolol 5mg 2x1/4 i lopion 2mg 2x1/2. E sad napominjem da sam u zadnjih mesec dana preopterećena poslom, pod konstantnim stresom bez fizičke aktivnosti, a onda sam iznenada otišla u teretanu gde sam se malo preforsirala i posle čega mi je bilo muka, pa mislim da je i to doprinelo ovom mom iznenadnom stanju. Moje pitanje je jesam li i koliko zagazila u anginu pektoris, i još da li je dobra prepisana terapija pošto me puno boli glava od lopiona, već skoro 3 dana ne prestaje. Da li se stanje može popraviti ili samo konzervirati? Koliko mogu biti fizički aktivna, s obzirom da sam do sada, do zadnjih mesec dana bila izuzetno aktivna? Da napomenem da mi je i otac umro u 47-oj godini od infarkta, i sa njegove strane su svi skoro imali neku bolest srca i krvnih sudova
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 27. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Koronarna bolest se može javiti u nekoliko oblika a angina pectoris je samo jedan od njih, može biti stabilna i nestabilna. Treba uraditi test opterećenja ili neki od farmakoloških testova. Terapija lopionom znači da vaš doktor misli da imate anginu. U terapiju treba uvesti neki oblik aspirina.
      Pozdrav.