Zbog čestog ubrzanog lupanja srca javila sam se lekaru i ovo je moj nalaz pa me zanima šta to tačno znači ehokardiografija/leva pretkomora normalne veličine 33mm. Mitralni zalisci voluminozniji prednji prolabira u sistoli, mr u tragu. Leva komora normalne veličine i kontraktilnosti edd 43 mm esd 27mm ef 65% fs 37% . Aorta 25mm, trolisna valvula, velumi tanki sistolno razdvajanje 18mm. Desne srčane šupljine bez promena. Perikard normalne debljine, bez viška tečnosti. Dg/prolapsus v. mitralis th ordinariana propranolol 40 s. 1/4
    Hvala

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      mitralni zalistak ima dva listića i jedan od njih se posuvraćuje prema pretkomori, kada bi trebao da se spoji sa drugim i to se zove prolaps. Ostalo je u redu, terapija je odgovarajuća. Nemate razloga za brigu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #31668

    • Postovani, Molim Vas za komentar dijagnoze tj da mi je objasnite. Naime, na UZ kod kardiologa receno mi je da imam blagi prolaps mitralne valvule. Sta to znaci i da li je nesto opasno. Imao sam od simptoma povremeno tahikardije, kratak dah, teskobu pa sam bio veoma zabrinut Dg. Prolapsus v. mitralis cuspidis posterioris cum insuff. gr minoris UZ nalaz: Aortna valvula trivelarna, centralno postavljena, ocuvane pokretljivosti i separacije, trag AR. Mitralna valvula bivelarna, ocuvane pokretljivosti, ZMK P2 segmentom lagano prolabira u LP uz trag MR. Leva pretkomora normalnih dimenzija supljine, ocuvane globalne sistolne funkcije i relaksacije. Th. Nebilet 5 mg 1/2 ujutro, Pravacor 20 mg uvece Napominjem da se takodje lecim od hipertireoze vec 8 meseci i da pijem PTU tablete. Hvala unapred.