Poštovani doktore!
    Primljen sam na odeljenje kardiologije 29.03.2009. A otpušten 7.04. sa završnom dijagnozom: infactus myocardii ac. Reg. Anteroseptalis 121.0 hiperlipoproteinaemija. Pre otpuštanja na kućno lečenje, uradjen mi je ekg i eho srca (rezultati eha srca dati su uz rezultate testa opterećenja). Na otpusnici je data preporuka za hemodinamsko ispitivanje srca u Sremskoj Kamenici. Na komisiji za zakazivanje obavljen je pregled 18.05. tekuće godine, gde sam odbijen sa razlogom da je potrebno neinvaznim pretragama proceniti ishemijsku bolest srca. Navedeno je da nisam prilikom prijema u bolnicu primio fibrinolitičku terapiju (što na otpusnom pismu nije ni navedeno, a meni to takođe nije rečeno). Dijagnoza komisije je: 125.2002 infarctus myocardii transmuralis inveteratus reg. Antero-septalis. Am ii 125.2 cardiomypathia ishaemica. Obavio sam test opterećenja, koji je tražen, a čije rezultate vam prilažem: eho srca od 3.04.2009. Su: la 3,63 cm, ao 3,06 cm, dk 2, 06o cm, lv dia 5,08 cm, lv sys 3,38 cm, ef 62%, hipokinezija i akinezija ivs, color dopler, mitralna reg laka, a zalisci pojačanog ehoa, zadebljani. Test opterećenja od 5.06: je prekinut 6 min 18 sec. zbog vrtoglavice. Angioznog bola nije bilo. Postignut je submaks, puls, rad 66% od očekivanog, a 2,72% maks. Pomak st segmenta je bio – 0,9. Terapiju (isosorb r 1, 1, 0 tabl. Zyllt 0, 1, 0, tabl. Midol 0, 1/2, 0, tabl. Amiodarone 1x (5/2), tabl. Simvastatin 20 mg. 0, 0, 1, tabl. Omeprol 2x1, tabl. Lorazepam 1, 0 mg. X1, lingv. Nitroglycerin pp.) koja mi je određena prilikom otpuštanja na kućno lečenje, ostala je do danas nepromenjena sa sve težim podnošenjem. Moje pitanje bi bilo na kraju, da mi date vaš komentar i mišljenje u kom pravcu nastaviti dalje lečenje po vama? U međuvremenu smo institutu u Kamenici dostavili test opterećenja koji je zahtevan.  Šta ako ponovo budem odbijen na komisiji za zakazivanje koronarografije?
    Unapred zahvalan na odgovoru.
    S poštovanjem, Milan!

    Odgovoreno: 27. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Po mom mišljenju, vama je apsolutno indikovana koronarografija, a ja sam u našem niškom konzilijumu, naravno. Koronarografija će dati smernice daljeg načina lečenja.
      Pozdrav.