Molila bih vas da mi kažete nešto više o plućnoj hipertenziji i zašto je ona tako opasna? Do kakvih oštečenja može doći zbog nje? Imam plućnu hipertenziju nastalu zbog vrlo kasnog otkrivanja asd-a od 80mmhg
    Hvala

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      plućna hipertenzija je porast pritiska u plućnoj arteriji i njenim granama preko normalnih vrednosti, koje su između 25 i 35mmhg. Asd je komunikacija izmedju leve i desne gde se krv zbog većeg pritiska preliva iz leve u desnu pretkomoru i ta krv opterećuje plućnu cirkulaciju i dovodi do povećanja pritiska u plućnoj arteriji. Taj porast pritiska je u poretku reverzibilan a onda postaje kada predje kritičnu vrednost ireverzibilan. To je trenutak kada je operacija kontraproduktivna jer je pritisak u desnom srcu postao veći od pritiska u levom srcu.