Ovo je nalaz pa me zanima da li je u redu i šta ovo ustvari znači "desno prisutno vratno rebro ili hipolazija i rebra. Bez akutnih patoloških promena u plućnom parenhimu. Kf sinusi oštri. Hilusi fibrozno izmenjeni sa kalcifikatima. Srčana senka u skladu sa životnom dobi. Luk aorte kalcifikovan. Eho srca: aod 2.9 als 2.0 lads 4.1 ivsd 1.15 lvpwd 0.95 lvidd 5.2 rvdd 2.5 ef 56% aorta normalnog dijametra, skelrotičnih zidova i kuspisa sa fokalnim kalcifikacijama, očuvane separacije, leva pretkomora nije dilatirana, mitralni aparat degenerativno izmenjen, sasvim blaga mitralna regurgitacija, leva komora nije dilatirana, zidovi su normalne debljine i bez ubedljivih ispada reginalne kinetike, očuvana je globalana sistolna funkcija, izmenjena dijastola-relaksacija, desne šupljine srca nisu dilatirane, perikard je lako zadebljao uz minimalno raslojavanje listova perikarda, do 0.4 cm iza zadnjeg zida" hvala vam unapred inače radi se o baki koja je dugogodišnji dijabetičar!
    Hvala

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      za prvi deo pitanja konsultujte ortopeda. Eho srca pokazuje degenerativne promene u sklopu starenja ali je sigurno i dijabetes imao svoj udeo u nastanku promena na njemu. Nema zabrinjavajućih detalja. Veoma je važna dobra kontrola dijabetesa.