Postovani Dr. Perisicu, Molim Vas da pomognete u razresenju dileme vezano za ponasanje tokom tretmana miokarditisa izazvanog koksaki b3 virusom, poshto su od nekoliko vashih kolega dobijeni prilicno razlichiti savjeti u tom pogledu. (Od potpunog mirovanja i odmaranja, sa shto manje fizickog napora, pa do laganog bavljenja sportom tj. umjerene fizicke aktivnosti..)! Radi se o osobi od 34 godine, sa povecanom tjelesnom tezinom. Simptomi su standardni,(koliko sam upoznat sa simptomima ove bolesti), malaksalost, brzo zamaranje, lupanje srca,.. Unaprijed Hvala!

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Nekoliko opaski miokarditis u akutnoj fazi zahteva apsolutno mirovanje da bi smanjila potrošnja kiseonika u miokardu i rad srca, čime se štedi srčani mišić. Kasnije, nakon izlečenja akutne faze može se preporučiti umerena aktivnost ako se ultrazvukom potvrdi da nema mosledica na srcu, što je i najčešći nalaz. Lupanje srca se smiruje beta blokatorima. Treba kontrolisati titre virusa u krvi da bi se registrovalo njihovo opadanje.