Postovanje Moje ime je M i imam 35 god. Naime shvatio sam da imam problema sa krvnim pritiskom. U zadnjih 3 – meseca primetio sam kao da imam pritisak u usima i ponekad glavobolje- pa posto sam imao problema -a imam i sada sa gastritisom bio sam kod doktora i radio analize vezano za taj slucaj – pa kada su mi tada merili i pritisak bio je negde oko 140/90 mahom uvek. Zbog bolova u donjem delu pluca- koji mi se javljaju od gastritisa otisao sam i pregledao srce na ultra zvuku gde mi je doctor rekao da imam sistolni sum koji uopste nema nikakav znacaj- cinjenica je da postoji ali on nije mogao da ustanovi odakle se javlja i rekao mi je -da mi je srce sasvim zdravo. Medjutim u zadnjih par dana sam primetio opet kao da mi je povecan pritisak u usima – toliko da mi vriska deteta ili glasan ton smeta- pa sam kod komsije na digitalnom- kvalitetnom uredjaju video 158/96. Nisam mogao da verujem- a znao sam -jer kazem vam da sam se onako bas lose osecao zadnjih dana- onako sa blagom! glavoboljom i zujanjem tj napetosti u usima. Kada sam kod svog doktora ustanovio pre ovaj pritisak od 140/90 on mi je rekao da nije jos alarmantno ali je opet zabrinjavajuce – ali da opet pustimo da vidimo sta ce se desavati jer- kako on kaze- malo je rano da pocnem da pijem tablete- za to. U potpunosti se slazem sa njim i mislim da moja ostra i temperamentna narav- mozda utice na to. Vrlo lako planem I iznerviram se – narocito u poslednih par meseci- valjda kao posedica finansiske prirode i nezaposlenja i drugih zivotnih problema(znam koje svi imamo).Rekli su mi na ultra zvuku da mi je masna jetra I da imam povisene trigliceride skoro za duplo a holesterol mi je sasvim ok. Predlozili su mi dijetu- za koju naravno i vi znate- gde se svodi na to da nista sem razenog hleba nemozete da jedete- salim se -ali tako nekako i ispada. U zadnjih par meseci sam bas onako fizicki neaktivan a volim i da pojedem i da poijem i mogu da kazem da poneki put preteram u jelu- ali pitam se kada cu moci ako nemogu sada. Zanima me dali! postoji nekakav prirodan lek protiv povisenog pritiska- kao sto mi je jedan kolega rekao da je jeo beli luk 6 meseci I da je resio pritisak. Treba li da menjam zivot iz korena i da se bacim na ove dijete i ima li sanse da se krvni pritisak normalizuje i da ostane takav- ili cu do kraja zivota imati problema sa njim. Nisam debeo ali imam stomaka- 198 cm sam visok a 103 kg sam tezak. Da li bi mi pogla neka fizicka aktivnost ujutru ili uvece kao napr- voznja biciklom- jer primetio sam da nemam kondicije ama bas nimalo. Znam da je ovo pitanje opsirno i da mozda nemate toliko vremena da mi odgovorite na sva pitanja- ali bi vas zamolio da budete sto opsirniji- jer verujem da ovakav problem ima stotine citalaca -pa kada procitaju odgovor na moje “muke” – bice im to putokaz i za njihove probleme. Hvala puno i sve cestitke za ovakav sajt i za vas koji ste nasli vremena za nas –koji imamo zdravstvenih problema. Hvala jos jednom.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Poštovani , hajdemo redom prva stvar koju bih Vam savetovao je potvrđivanje tog pritiska. Predlažem da nabavite aparat za merenje pritiska (jedan od onih digitalnih koji su jednostavni za upotrebu) i da 2-3 puta dnevno neko drugi izmeri Vaš pritisak (bez najave). Ako se ispostavi da za 10 dana više od 50% izmerenih vrednosti su preko 140/90mmHg, onda imate hipertenziju koju treba lečiti. Prva mera kod povišenog pritiska (i najprirodnija) je smanjenje unosa tečnosti i soli i povećanje fizičke aktivnosti. Ja Vam ne mogu pričati o alternativnoj medicini ali se hipertenziji prvo pristupa nefarmakološki pa onda farmakološki. Ostale vrste hrane ne podležu striktnoj zabrani. Ako ste nervozni, napeti, neka Vam propišu lekove za smirenje. Fizična aktivnost kao što je vožnja bicikle bi Vam apsolutno odgovarala, jer bi pomogla rešavanju hipertenzije, popravila Vašu kondiciju i relaksirala bi Vas.