Poštovani doktore Perišiću,
    imam 32 godine. Zadnjih meseci sam imao više stresnih situacija, i od tada sam primetio da imam nepravilan rad srca, po tipu zastajanja, "preskakanja", ekstrasistola. Uradio sam holter i rezultati su: 113109 qrs kompleksa, prosečne sf 80/min, max sf 112/min, u 8:49, min sf 47/min u 6:40. Osnovni ritam sinusni. Registrovano je 1950 monomorfnih ves, kao i u formi bigemije (7), trigeminije (7), 56 sves. Zabeležene su 275 epizoda tahikardije sa max sf do 112 /min. Pauze od značaja nisu registrovane, niti je bilo značajnije dinamike u st segmentu i t talasu. Pritisak mi je u redu, nemam vrtoglavice, mučnine, osim ponekad kao da imam loptu u predelu želuca, ali to prođe. Posle terapije magnezijumom 3 x po 200 mg, i bromazepamom, vidno se smanjio broj tih es, i javljaju se samo u mirovanju. Napominjem da sam napet, i sve to mi još više stvara nervozu. Po profesiji sam viši medicinski tehničar, pa kolege smatraju da to nije "ozbiljo" ništa, da to manje-više, svi imamo. Da li je tako? Da li je potrebno da pijem amiodaron, ili neki blaži lek tipa sotalex? Ili da pijem samo magnezijum i bromazepan. Šta vi mislite? Zbunjen sam jer nikada nisam osim brufena pio ništa. Ne pijem alkohol. Pušač jesam.
    Izvinite, i hvala vam puno unapred!

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      svi živimo sa stresom ali ne reagujemo svi isto na njega. Ekstrasistole izaziva mnogo bolesti ali i puno fizioloških stanja mogu dovesti do njih. Mislim da amiodaron nije lek za vas, sotalex ili neki drugi beta blokator su bolji izbor u svakom slučaju. Magnezijum i sedativ će pomoći u svakom slučaju. Sa vremenom tegobe će se povući.