Poštovani,
    U svojoj 12-toj godini sam kao posledicu preležanih ovčijih boginja (mesec dana) preležala sam blok I stepena. Od tada imam dijagnozu post myopericarditidem pmv ruptura chordae tend. Iza sebe imam dve uredne idealne trudnoće, zbog čega je u pitanje doveo moju dijagnozu tek anesteziolog-kardiolog pre par meseci (zbog operacije slepog creva). Pošto mi niko od lekara nije objasnio koja je klinička slika rupture chordae, zamolila bih vas za objašnjenje.
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u principu bih se složio sa vašim anesteziologom, jer da je bolest ostavila posledice na srčanom mišiću pre svega, tok vaših trudnoća bi, daleko bilo, bio drugačiji. Horde drže listiće srčanih valvula kao što konopci drže kupolu padobrana. Ako bi neka horda rupturirala, tj. pukla, klinička manifestacija bi bila da se krv vraća kroz to ušće, čuo bi se šum a eho srca bi pokazao regurgitaciju na tom ušću. Sa godinama to bi vodilo ka srčanoj slabosti. Mislim da ste van te zone.