Poštovani,
    nadam se da ćete mi odgovoriti na pitanje, iako se ne radi o mladom čovjeku, već o mom djedi. On ima 79 godina, i unazad 30 godina je srčani bolesnik. Pije terapiju koja mu je prepisana, navodim sledeće: dilkoran 80 2x1, aminophilin retard, 1 i po (ujutru pola, uveče cijelu), tanakan 2x1, lopion (prepisano mu je 2x1) on pije jednu, milenol (prepisano mu je ali on to ne pije), po potrebi pije neke tablete za pritisak. Pritisak mu je varirajući, često u toku dana ide od dosta visokog do skroz niskog. Kakav god da mu je pritisak, njemu je mali broj otkucaja srca, često ispod 40. U poslednjih par mjeseci ima vrtoglavice, malaksalost, anginozne napade, kao i napade panike. Pošto je neki dio vremena sam u selu, i često ga hvata ta panika koja je i normalna u njegovim godinama, interesuje me šta da radi dok je sam kada ga to stanje uhvati i šta mislite o njegovoj terapiji, da li da poveća dozu aminophilina? On povremeno popije nitroglicerin, ali samo kad ga stegne gušenje. Kakva je vaša preporuka?
    Unaprijed zahvalni.

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      vrtoglavice su najverovatnije posledica sporog srčanog rada što se može rešiti ugradnjom pejsmejkera. Potrebno je da uradite holter ekga koji treba da vidi doktor u nekom od centara koji ugradjuju stalne pejsmejkere.