Poštovani,
    Imam konstantno nizak krvni pritisak i to gornji u prosjeku 95-100, a donji u prosjeku 55-60. Da li je ovaj pritisak rizičan za kardiovaskularna oboljenja? Mnogo se piše o visokom krvnom pritisku kao riziku. Međutim, samo jednog ljekara (dr Ostojića) sam čuo da i niski pritisak ubraja u riziko faktore. Molim da mi nešto više napišete o tome.
    Hvala

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      visok pritisak je poznat kao faktor kardiovaskularnog rizika što znači da ljudi koji imaju hipertenziju češće oboljevaju od raznih oblika koronarne bolesti, i da će se kod njih ateroskleroza brže razvijati. Nizak pritisak pravi smetnje u smislu nesvestica, vrtoglavica, slabosti ali nije ga moguće predstaviti kao faktor rizika na onaj način kako se predstavlja hipertenzija. Ta hipotenzija može nekada biti odgovorna za slabiju perfuziju (prokrvljenje) tkiva.