Poštovani,
    želio bih znati jel kod mene u pitanju nervoza i strah ili srčani problemi ja bih želio da mi kažete šta je moja dijagnoza ovdje jer mi to niko nije rekao kada sam uzeo otpusno pismo iz bolnice a imam problema sa povremenim nesvjestanjem posebno naveče kao da me nosi u stranu ja se tu uzbudim počne mi ubrzano lupati srce kao neka groznica. Bavio sam se rukometom prije više od pola godine sam prestao na pregled u bolnicu sam išao u decembru na kardiologiji. Tada nisam osjećao probleme sa srcem samo mi se mantalo. Ali sada imam kao neko bockanje na lijevoj strani kod srca brzo se zamorim i počnem znojiti. Kad naglo ustanem počne mi se mantati i lupati srce ubrzano tako da mi se dah gubi. Dok hodam slabije se oseti ali kad sjedim tada mi kao preskače srce i gubim dah i bocka me. Znači to sam počeo osjećati prije dva mjeseca. Imam nalaz iz bolnice i to ću vam poslati. Jako se brinem najvše zbog tih prekida i ne mogu više da trčim kao prije jer kad se baš zamorim ekstremno onda mi počne kao da pomalo preskače bas onako kao i kad mirujem. Inače imam 17 godina i visok sam 184 i imam 90 kilograma evo nalaza. Loratorijski i drugi nalazi. Se 1/ er 5,24 hb 161 hct 0,49 mcv 93,7 lee 5,99 uz limfocitozu od 50,2% u diferencijalnoj krvnoj slici trombociti 287 jonogram na 143 k 4,2 cl 104 ca 2,38 šuk 5,1 urea 5,2 kreatinin 64 totalni bilirubin 11,1 acidum uricum 288 ast 20 alt 27 cpk 94 ck mb 25 ldh 305 ggt 28 alp 136 amilaza 35 ukuoni holesterol 3,7 trigleciridi 1,19 izgled seruma bistar hdlc 2,9 hdls 1,25 vldlc 0,54 ldlc 1,91 aterogeni index 1,5 urin b.o. Crp bris guše i nosa uredan t3 t4 tsh u radu ekg sinusni ritam f 80/min semivartikalna el osovine qrs kompleksa, uredan pr interval 0,18 sec, i finalnist-t kompleks uz lijevu dominaciju bez znakova za hipertrofiju. Rtg pulmo et cor na plućima nema influtrativnih promjena bronhilni crtež pojačan, srčana silueta poprečno razvučena zbog visokog stava dijafragmi (desna na nivou iv rebra) dvadesetčetri satni holter monitoring: tokom dvadeset četveročasovnog ekg holter monitoringa registrirano je i analizirano ukupno 55078 qrs kompleksa sa prosečnom frekvencom od 92 u minuti maksimalna je iznosila 128 u minuti po tipu sinusne tahikardije pri uobičajenoj aktivnosti a minimalna 65 u minuti po tipu sinusne bradikardije tokom sna. Registrirane su 52 ves te 20 epizoda sinusne tahikardije. Bez drugih poremecaja ritma i bez subjektivnih tegoba. Za vrijeme boravka nije moglo biti dokazano za postojanje urođenih ili stečenih promjena na srcu koje bi bile odgovorne za tegobe kod dječaka. Dijagnoza: arrhythmia cordis molim vas za odgovor i vaše mišljenje da li bih trebao ponovo na kontrolu i preglede.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      sa 17 godina jedino sa kardiološke strane što bi moglo praviti deo vaših simptoma bi se videlo na ekgu, holteru ili ultrazvuku, a oni ne pokazuju nikakve morfološke promene. Mislim da bi bilo dobro ponoviti holter. U doba odrastanja i sazrevanja emocionalne tegobe i problemi mogu dati puno smetnji na kardiovaskularnom sistemu.