Poštovani,
    postavio sam pitanje u vezi pravilnog uzimanja leka prilenap hl 1/2na dan. Nisam naveo neke svoje osnovne podatke. Imam 42 godine do 35 god sam imao normalan pritisak 120/80, redovno sam se bavio sportom (fudbalom 3x nedeljno, do svoj 40 godine), imam 77 kg, ne pušim i ne pijem. Vodim relativno zdrav život, kuhinjsku so slabo i koristim jer imam kamen u bubregu, redovno jedem povrće i voće. Pritisak kod lekara mi je izmeren 140/95, a kući ga merim sa dig.aparatom 135/90 (135/85) . Doktorica opšte medicine mi je dva puta merila pritisak (140/95; 140/100) , i prepisala mi terapiju prilenapom hl 1/2 tablete na dan. Tako mesec dana, možete li me posavetovati u vezi uzimanja leka, i da li je potrebna terapija ili se posle normalizacije pritiska prekinuti.
    Hvala

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      lek vam može dati samo lekar koji vas pregleda a evo mog mišljenja: donji pritisak uglavnom prelazi 90mmhg što je granica hipertenzije pa je terapija očito potrebna. S obzirom da nemate višak težine moj izbor terapije bi bio lek iz grupe beta blokatora ili ca antagonista a ne ace inhibitora koji ste dobili. Da li će se pritisak normalizovati ne znam ali vodite računa da svaki povišen pritisak ne mora biti praćen tegobama, pa ga merite i kada ste bez smetnji.