Poštovani,
    Ultrazvukom srca napisali su mi leva komora normalnih dimenzija koncentričnohipertrofičnih zidova, globalno dobrog kontraktliteta bez segmetnih ispada u kinetici. Uočljiva je septalna fibrozacija. Desna komora je normalnih dimenzija. Protoci kroz srčana ušća naglašenih brzina. Na mitralnom ušću registruje se regurgitacioni džet od 2 + a na pulmonalnom ušću samo trag regurgitacije. Perikardni listovi zadebljali raslojeni u sistoli. U perikardnom prostoru nema izliva, ehokardiografski nalaz ukazuje na koncetričnu hipertrofiju leve komore. Rečeno mi je da ne smem da trčim i da pijem; male doze ace inhibitora, ca antagonista i diuretika. Molim vas da li bi mogli da mi pojasnite o čemu se tačno radi i da li je opsano.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      eho nalaz srca ukazuje da ste nosili hipertenziju koja nije bila dobro regulisana zbog čega je srčani mišić zadebljao. Ovo baš da ne smete da trčite ne razumem a terapija koju ste pomenuli je za regulisanje krvnog pritiska.