Molim odgovor,
    imam44 godine i zbog učestalih tahikardija otišla sam kardiologu koji mi na ekg-u i pregledom nije uočio ništa i zato me poslao na holter ekg 24h. Dok sam ga nosila nisam imala tegoba ali je on registrovao sledeće: 57 sves i 1 ves. Na izveštaju piše da je bilo 3 pauze veće od 2,5 sekundi. Pauze lekar nije komentarisao a prepisao mi je bromazepam 1,5 i verapamil 40 mg 2x dnevno. Pila sam par dana verapamil i dobila veoma jaku tahikardiju posle uzimanja. Prestala sam da ga pijem a od bromazepama mi je bolje. U drugom gradu me je pogledao drugi kardiolog (privatno) i uočio prolaps mitralne valvule (pre dve godine ga nije uočio). Preporučio mi je concor  i rekao da ponovim holter (kod njega) zbog onih pauza. Rekao je da je to opasno i da ih imam morala bih da se pozabrinem. Ja sam se sada stvarno zabrinula, tahikardije imam povremeno, uplašim se a one su izraženije pred ciklus i neposredno posle. U nedoumici sam jer sam bez terapije. Šta činiti po pitanju i prolapsa i eventualnih pauza >2,5 sekunde? Da li ponavljati holter? Imam i vratnu diskusherniju koja verovatno otežava situaciju.
    Molim vas za odgovor!

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      prolaps mitralne valvule vas najmanje ugrožava i njega u ovom trenutku ostavite po strani. Ako su registrovane pauze duže od 2,5 sec onda je terapija verapamilom problematična. S obzirom da opisujete i tahikardije moguće da je vaša dijagnoza bolest sinusnog čvora (tahikardno bradikardni oblik). Po mom mišljenju treba ponoviti holter i napraviti procenu šta vas više ugrožava: brzi ili spori ritmovi i prema tome odrediti dalji plan lečenja.