Doktore, poštovanje!
    Pre  2-3 nedelje sam vam se obratio, ali na žalost nisam dobio vaš odgovor pa evo da pokušam opet. Ovako, imam 35 godina, 188cm/95kg, muško, rekreativni sportaš (do unazad 2 godine i aktivni), antialkoholičar, nepušač, ne konzumiram kafu kao stimulans niti ikakve druge droge i/ili opijate. Problem: u zadnjih 1,5 godinu pojavljuju se aritmije. Ponekad učestale, ponekad retke, ponekad izostanu uglavnom bez pravila i nekog kontinuiteta. U zadnje vreme (oko mesec dana) dovoljno intenzivne i učestale da se obratim lekaru. Odlučio je da uradi kontrolu krvne slike, štitne žlezde i ekg-holtera. Nalazi su sledeći: 1. Krvna slika - posve u redu. 2. Ultrazvuk štitnjače - uredan. Bez cista je i čvorova. Krvne pretrage hormona štitnjače: t3: 1,96 (1,3-3,1) t4: 107,5 (59-154) tsh: 2,59 (0,27-4,2) 3. Pregled srca: ultrazvuk srca i pluća pokazuje organe bez strukturalnih grešaka. Fizikalno uredni. Pokazuje normalne veličine i dobre kontrakcije bez regionalnih ispada kontraktiliteta. Valvule morfološki i funkcijski u granicama normale. Desno srce uredno. Doppler karotidnog i vertebralnog sliva: primerene brzine protoka karotidnih i vertebralnih arterija. Primerene širina lumena. Nema hemodinamskih značajnih promena u vratnom delu karotidnih i verebralnih arterija. 4. Rezultat holtera: dinamički ekg: ukupno je u 24 časa zabeleženo 112 404 qrs kompleksa u sinus ritmu. Minimalna frekvencija od 47/min zabeležena je u 10 časova (pri spavanju) dok je maksimalna srčana frekvencija 177/min zabeležena u 15 časova u toku fizičke aktivnosti. Nije zabilježeno sves. Zabeleženo je ukupno 21 316 ves od čega ukupno 9003 u formi bigeminije. Nisu zabeležene pauze veće od 2 sec. 5. Ergometrija: sve u granicama normale a aritmija odnosno ekstrasistole nestaju sa opterećenjem. Funkcijska klasifikacija (nyha): 1. Funkcijska aerobna onesposobljenost (fai): 7% integralni funkcijski kardiovaskularni kapacitet: 93% test koronarne rezerve: klinički i ekgrafski negativan.  1. Obzirom da mi je lekar-kardiolog naredne 3 sedmice na nekom seminaru, voleo bih da mi kažete imam li na osnovu ovih pregleda te nalaza razloga za zabrinutost oko srca ili ste drugačijeg mišljenja? 2. Kako je ultrazvuk pokazao da je srce strukturalno u redu, može li onda ovde da se radi i o stresu? 3. Lekarka koja mi je uradila ergometriju, kaže da je srce u redu i da ona sumnja o nekom živcu u torakalnom delu kičme koji je verovatno malo pritisnut od strane kralješka ili mišića pa inervira rad srca. (šta to znači?) 4. Smem li da i dalje odlazim na sportske terene ili da sedim kući, mirujem i čekam povratak moga lekara?
    Unapred vam mnogo hvala, Dejan.

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      odgovorio sam juče ali ajde još jednom. 1. Ne trebate brinuti, niste ugroženi 2. Efekat stresa se teško dokazuje i ne mora biti odraz nečega što se dešava neposredno, jer se stres može kumulirati i dati udaljene efekte. 3. Test je negativan, tj. dobar, sve drugo je špekulacija kojoj lekari pribegavaju kada nemaju vidljiv razlog za tegobe koje pacijent opisuje. Može biti ovo, može biti ono. Poštenije je nemate ništa ili ja ne vidim ništa loše kod vas. 4. Preporučujem fizičku aktivnost