Poštovani,
    Imam 33 godine. Simptomi sa kojima se susrećem su probadanje u grudima (posebno u levom delu grudi, sasvim blizu leve ruke), trnjenje u prstima leve ruke, kratak dah, ubrzan rad srca. Povremeno osećam blažu omamljenost. Gojazan sam (185 cm/110kg), pritisak 150 sa 95, puls 90. Krvna slika je u pogledu holesterola i šećera uredna, ali su alt i ast značajno povećani (oba uglavnom preko 150). Ekg ne pokazuje smetnje (sinus, bez stit promena), auskultatorni nalaz na srcu i plućima je normalan. Najpre prepisan i korisćen enalapril (koji je međutim već nakon par dana izazvao jak suv kašalj), a onda terapija promenjena u kardiopirin+ presolol. Moj lični utisak je da doktori koje sam posećivao procenjuju da se ne radi o nekom težem oboljenju srca, a mene zapravo brine to što se gore opisani i neprijatni simptomi javljaju tokom poslednje 4 nedelje. Bilo bi mi dosta lakše kada bih znao da isti ne indikuju teške reakcije srčanog sistema.
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      morate rešiti nekoliko problema. Prvo, ast i alt ukazuju da jetra stalno trpi i potreban je pregled gastroenterologa. Krvni pritisak lekovima morate dovesti ispod nivoa 140 sa 90 mmhg, a smanjenje telesne težine će vam mnogo pomoći u tome. Smanjenje težine za već 10 kilograma će bitno popraviti vaš osećaj.