Poštovani,
    ne dobih odgovor na pitanje koje postavih pre mesec dana, pa rekoh da pokušam ponovo. Moja majka ima 79 godina, od terapije uzima tritace comp, concor, isosorb retard, preduktal, aspirin, holipam, gluformin i glioral. Od pre 4 meseca, bukvalno svaki dan po 3-4 puta dnevno, oseća kao neki blaži pritisak, stezanje iza grudne kosti, ali isključivo u miru, tj. kada sedi ili leži, i to traje i do 30minuta, sve dok ne ustane i počne sa nekom aktivnošću. Tada to prestaje. Prilikom hodanja, penjanja uz stepenice, izlaska na hladno, ne oseća ništa. Na ekg holteru nije bilo depresije ni elevacije st segmenta i t talasa. Dobutaminski test, zaključak - dostignuta smf. Tokom testa bez bolova u grudima. Ekg u miru; s.r. St, t b.o. Tokom testa i u oporavku koritasta depresija st segmenta od 0.5mm do 1.0 mm, bez poremećaja ritma. Eho u miru hipokontraktilan distalni septum. Bez jasnog pogoršnja nakon opterećenja u odnosu na mir. Test ukazuje na verovatno smanjenu koronarnu rezervu. Moje pitanje je da li su te nelagodnosti u grudima, koje na početku opisah, angiozni napadi, da li tu postoji neko, po vašem mišljenju, ozbiljno suženje koronarnih arterija, tj. da li je koronarografija obavezna? Nadam se da ću ovog puta biti odgovora.
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      tegobe mogu biti koronarnog porekla ali je neligično da se bol povlači na fizičku aktivnost, logično je obrrnuto, da aktivnost provocira bolove. Test pokazuje vrlo diskretne promene, pa mislim da vaša majka nema ozbiljnu koronarnu bolest i da su lekovi dovoljna terapija i da u ovom trenutku koronarografija nije potrebna.