Poštovani,
    moja majka ima 58 godina, izrazito mršava, ima tegobe sa preskakanjem i lupanjem srca. Kada joj se to dogodi ima malaksalost i nesvesticu. Ima ih jako često, bar tri puta nedeljno. Tada joj i pritiak padne. Ja sam joj jednom izmerila (95 sa 65, drugi put komšinica koja je lekar 100 sa 45. aparat je dobar! Između su vrednosti pritiska 105 sa 80. čim prestane lupanje srca njoj bude dobro. U novembru je zbog toga nosila holter ekga i pronađena je psvt sa frekvencom oko 16 i jedna epizoda sa frekvencom oko 205. Ona to nije ni osetila kao nešto strašno dok je nosila holter. Nije imala prethodno opisane simptome, već samo osećaj lupanja srca, za koji kaže da je mnogo blaži i manje neprijatan od onog što inače oseća. Dobila terapiju atenolol 2 puta pola i cortiazemr 2 puta po pola. Nije joj bilo bolje. Pre par dana kardiolog joj promenio terapiju na propafen 3 puta po jedan i atenolol 2 puta pola. Sa takvom terapijom urađen holter koji pokazuje 9 epizoda psvt, sa maks frekencom 135 i dužinom trajanja 58 udara. Ona to opet ne registruje kao nešto strašno. Na žalost ni ovog puta nije nosila holter kada joj je najgore. Elektrofiziolog, predlaže hitnu ablaciju, a ja nikako nisam uspela da mu objasnim da to nije ono najgore. Ona sa ovim funkcioniše normalno. Kada se jave one druge, na holteru neuhvaćene aritmije, to je neuporedivo gore. Zanima me da pošto te druge aritmije nisu uhvaćene da li treba još nešto od dijagnostike uraditi, kao i da li može ablacija da joj naškodi, ako ona zaista ima još neki poremećaj ritma? Izvinite na opširnosti!
    Unapred vam hvala!

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      ablacija je veoma dobar predlog daljeg lečenja i moj savet je da se prihvati. Rizik ablacije je da se ošteti av čvor i da treba stalni pejsmejker, što se lako rešava. Terapija nije dovoljno efikasna. Kada srce radi 200 u minuti, to su 3 i po kontrakcije u sekundi, što znači neefikasan srčani rad.