Poštovani,
    cenila bih kada biste mi pojasnili nalaz koji sam dobila nakon ultrazvuka srca. Lk normalne veličine, uredne debljine zidova, očuvane globalne kontraktilne funkcije. Lp normalne veličine, mitralni zalisci fibrozno izmenjeni, prednji se lako ugiba u lp, ali bez kriterijuma za prolaps. Tr trivijalna, transmitralni protok uredan. Ao u korenu normalne širine, trolisna, uredne separacije kuspisa i protoka. Perikard bez izliva.
    Hvala!

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.

Komentari na pitanje: #28504

    • Mirjana Mladenovic 1950 g. Leva komora lako uvećanih endokavitalnih dimenzija "inferiorni i lateralni zid hipokineticni. Mitralni zalizak: kuspisi narusene amplitude pokreta ,MR-3+ Koren aorte normalne Sirine lumena. Aortna valvula trovelarna, veliki Ivane separacije i koaptacije. Protok nad aortom normalnih brzina AR-1+. Leva pretkomora:na mestu standardnog merenja lako uvećanih dimenzija, bez stranih masa MR-3+. Desne srcane jako uvecane TR-3-4+, SPDK-64mmHg Paricard:bez izliva Molim Vas objasnite mi sta ovo znaci, vidim da nije dobro,. Imam pupčanu kilu i stomak mi se duje. Vene po celim nogama su se pojavile. Na zglobovima tabana sve u mrezama. Ne vole ali su jako izrazene. Kako se leci? Lekovima ili operacijom? Preležala sam koronu. Ako je operacijom, objasnite mi molim Vas detaljno. Hvala unapred

    • Slavica Tripkovic 16. 10. 2021.

      Dobar dan. Sportista sam pa sam nakon prelezane korone isla na uz srca. Nalaz glasi (Lk ocuvane kontraktilnosti u celini, urednih endokavitalnih dimenzija i debljine zidova, aorta u korenu normalne sirine, valvula je trolisna uredne separacije i protoka, kompetentna. Mitralni aparat b.o: TM protok ukazuje na ocuvanu dijastolnu funkciju lk. Tr u tragu bez znacaja . Desne supljine i perikard b.o) Da li ja sa ovim nalazom smem bezbedno da treniram?Hvala