Poštovani,
    ja sam bibliotekar (žensko) u penziji. Imam 73 godine. Prije 14 godina mi je, nakon ergospirometrije, ustanovljena angina pektoris. Od ranije imam dijabetes melitus (na tabletama), odskora kriza svijesti. Specijalista interne medicine mi je propisao: presolol 50 mg 2x1, dilkoran 80 mg 2x1/2, prilinda 2. 5 mg 1x1 (ranije prilenap hl 1x1), nitroglicerin po potrebi. Pored toga uzimam glikosan 2x2, redizork 4. 5 mg 1x1, vestibo 8 mg 1x1 i dijazepam 1x1 (ili po potrebi). Prije oko mjesec dana primijetila sam da mi srce preskače (poslije 3 do 8 impulsa jednog nema). To i ja vidim na ekg. Zadnji izvještaj interniste (30.04.2009) glasi: ta: 95/50 mmhg (i 105/70 mm hg) ekg: sinusnu ritam, fr=70/min, ibdg, bez lezije i ishemije u miru, sinusne es i sves. Sp02=99% . Nalazi: '95 ergometrija: na iv stepenu suspectna koronarna bolest, x. 04g. Eho: sclerosis aortae, mr+1, ar+1, šuk 9. 1. Dg: i 68.8 morbi cerebrovaskulares alii in morbis aliis; e 11 diabetes mellitus ad insulino independens; i 20. 9 angina pectoris, non specifikata; i 25 morbus cordis ischaemicus chronicus; i 39. 4 morbi valvularum multiplicium gr. Laevis; m 80 osteoporosis cum fractura pathologica. Th: hd režim; presolol 2x1/2 prilinda 2, 5 1x1/2 dilcoran 80 2x1/2 ntg p. P + n. P. Mišljenje: kontrola za 4 meseca i n.p. (moja napomana: n. p. Vjerovatno znači: neuropsihijatar). Zabrinuta sam zbog preskakanja rada srca. Molim vas da mi odgovorite da li je trebalo neki drugi lijek propisati, a ne samo ranije lijekove prepoloviti? Zar nije dugo 4 mjeseca do kontrole? Šta mi predlažete?
    Srdačno vas pozdavljam. Milka Milovanović.

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      ritam kontrola određuje vaš lekar koji vas najbolje poznaje. Ako ste imali krize svesti treba raščistiti šta je njihov uzrok: možda problem da moždanim arterijama ili nešto vezano za rad srca. Ako srce povremeno radi sporo treba uraditi holter ekg-a. Pozdrav

Komentari na pitanje: #28368

    • Pijem već duže vreme dilcoran 2x1/2, hemokwin, daonil, gluformin. Još uvek imam veliku seksualnu želju i mlađu suprugu, a problem je impotencija, imam 69 godina. Da li smem da uzimam vijagru, cialis ili kamagru. Ako smem da uzimam, koji je najbolji, obzirom na lekove koje uzimam i koliko ćesto? Unapred hvala.

    • Stanimir djordjevic 30. 03. 2010.

      Vec desetak godina (sada imam 59 godina) imam povecan krvni pritisak i secer. Do jula prosle godine sam imao dobre nalaze uz sledecu terapiju: za povisen pritisak sam koristio prilenap tbl 1o mg 2x1, presolol tbl 1oo mg 2x1/2, andol i tableta za smirenje xanax po potrebi. Za secer sam koristio: gluformin 1+1+2, tulip 10 mg 1x1 ipredian 1+o. U julu prosle godine usled velikih vrucina i fizickih napora poceo da mi oscilira pritisak tj da bude nizak 100/65 do 160/95. Danas mi je kardiolog kod istih rezultata ekg i i merenja pritska (koji je bio 140/9o) i rutinskog pregleda slusalicama uveo u terapiju dilcoran 80 mg. Kada sam procita upustvo o leku malo me je uplasilo jer nisam znao pravi razlog uvodjenja ovog leka. Lekaru sam rekao da nemam bolove u grudima vec da imam manje bolove u ramenima koj se proteze na ruke i na ledjima kod kretanja na uzbrdici i malo vecih fizickih napora, ali ne uvek. Dali je neophodno da pijem dilcoran 80 mg 2x1 ili ne. Hvala.